Obsah článku
Nosit respirátor má smysl pouze pokud je správně utěsněn. Žádné “podnosy”, “podbrady” ani “podkrky” nefungují (rozumějte tím nošení navolno). Dříve, než si budete nasazovat respirátor, ujistěte se, že máte umyté nebo vydezinfikované ruce.
Důležité: nesahejte dovnitř respirátoru! Nasaďte si ho na obličej tak, aby vám kompletně zakryl nos i ústa a nakonec upevněte respirátor pomocí ušních popruhů. Stiskem sevřete nosní část a upravte si respirátor tak, aby přilnul k nosu a obličeji. Těsnost je opravdu zásadní. Po použití respirátor zabalte do sáčku a vyhoďte. Opět podotýkám – umyjte si před i po sundání ruce. Hygiena rukou je v klíčová.
ŽIVOTNOST RESPIRÁTORŮ
Je možné nosit jednorázové respirátory opakovaně? Pokud nejste v denním kontaktu s nakaženými, sice se to nedoporučuje, ale ani úplně nevyvrací. Pokuď jsou vlhké, páchnou nebo na nich vzniká plíseň, samozřejmě je ihned vyhoďte. V ideálním případě by se respirátory měly nosit nejdéle 8 hodin v kuse, pokud však víte, že respirátor budete nosit jen pár hodin, doporučuji ho po použití sterilizovat a pak ho znovu použít.
Jak na sterilizaci respirátoru?
Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace:
- Pasterizace: suchý ohřev při teplotě 60-70 °C po dobu několika desítek minut. Je třeba dodržet uvedené teplotní rozmezí, spodní hranice je důležitá pro likvidaci viru, horní zase snižuje riziko vznícení materiálu.
- Chemická dezinfekce: Použít vhodný dezinfekční prostředek, nechat oschnout.
- Dezinfekce UV zářením: Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty.
- Vyvařování: jde o jednu z nejstarších lidstvu známých metod sterilizace, která je navíc široce dostupná.
- Dezinfekce teplem: horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí; dle výkonu 3-5 minut; je třeba napřed navlhčit vodou například rozprašovačem; je nutné mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí).
!! Většina současných respirátorů má kovovou součást. V takovém případě doporučujeme max. 10 s, aby nedošlo k zahřátí kovu a následné degradaci materiálu kolem kovu.
DŮLEŽITÉ!
Nouzová sterilizace respirátorů určených k jednomu použití sice umožňuje jejich opakované použití, nicméně každé další opakování sterilizace postupně snižuje jejich účinnost. Ta záleží na konkrétním výrobku i způsobu sterilizace, takže nelze jednoduše odhadnout, když už je opakování nebezpečné. Jde opravdu o nouzovou metodu pro případy, kdy není nový respirátor dostupný.
TYPY RESPIRÁTORŮ
Existuje několik světových regulačních norem. V případě certifikování respirátorů rozlišujeme:
- FFP2 a FFP3 – evropská norma EN 149+A1
- N95 – americká norma NIOSH-42CFR84
- KN95 – čínská norma GB2626-2006.
Respirátory s označením N95 a KN95 jsou dle WHO, ECDC a CDC srovnatelné s filtrační třídou FFP2 dle evropské normy EN 149+A1. Někteří odborníci však varují před čínskými respirátory KN95 a tvrdí, že jejich účinnost je oproti FFP2 třetinová.
ÚČELY OCHRANY RESPIRÁTORŮ
Respirátor FFP1 | Respirátor FFP2 | Respirátor FFP3 |
Ochrana před netoxickým a nefibrogenním prachem – křemen (oxid křemičitý), kristobalit, tridymit aj. | Ochrana před pevnými a kapalnými zdraví škodlivými prachy, aerosoly a kouřem. | Ochrana před mikročásticemi, jako jsou viry a infekční onemocnění (např. COVID-19). |
Tyto jsou v prachu oxidu křemičitého, cementu, železné rudě, uhlí, zinku, hliníku aj. | Tyto jsou rizikem nejčastěji ve stavebnictví, slévárenství, sklářství, zemědělství a farmaceutickém průmyslu. | Využívají se zejména ve zdravotnictví jako nejvyšší ochrana před nákazou a šířením nemocí. |
VĚDECKÁ STUDIE:
TESTOVÁNÍ CHIRURGICKÝCH ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ FFP2 A FFP3 Z 5. LISTOPADU 2020 – tato vědecká studie potvrzuje celou řadu poznatků týkajících se těsnosti roušek a respirátorů.
Zdroje:
https://www.bezpecnostprace.info/koronavirus/studie-testovani-rousek-respiratoru/
https://www.bozp.cz/aktuality/jak-vybrat-respirator/
https://www.skolenibozp.cz/aktuality/spravne-pouzivani-respiratoru/
https://www.fjfi.cvut.cz/cz/26-cz/aktuality/7376-nouzova-sterilizace-nejen-respiratoru