Obsah článku
Určitě jste už někde zaslechli o případech otrav cuketou, které vás znepokojily – zvláště pokud si sami cukety na zahrádce pěstujete. Nemusíte ale propadat panice – dnes se totiž dozvíte vše, co o cuketách a jejich potenciálním nebezpečí potřebujete znát, abyste se mu bez obav vyvarovali a mohli tyto tykvovité krásky na své zahrádce dál pěstovat.
Je syrová cuketa jedovatá?
Ve skutečnosti nic jako jedovatá cuketa neexistuje. Pouze za určitých okolností se v cuketě mohou nahromadit jedovaté látky, které mohou být pro člověka nebezpečné. Tyto látky se nazývají hořčiny – konkrétně kukurbitacin – a cukety si je vyrábí hlavně jako ochranu před škůdci.
Dříve byli předchůdci cuket těchto hořčinů plní, dnes ale máme především vyšlechtěné odrůdy které už hořčiny skoro neobsahují. I tak se ale může stát, že se za určitých okolností v cuketě přemnoží – a to hlavně v případě, že cuketa roste v moc velikém horku nebo je už hodně stará a přezrálá. V tu chvíli se mohou hořčiny (v malém množství neškodné) v cuketě nahromadit do takového množství, které už může představovat pro člověka nebezpečí.
Jak poznat jedovatou cuketu?
Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.
Kdy je nejlepší cukety sklízet?
Pokud chcete hořkosti v cuketách předejít, sklízejte mladé, sotva dozrálé plody. Přezrálé plody mají více času k nahromadění hořčinů a mohou tak skýtat vyšší riziko. To samozřejmě neplatí, pokud pěstujete okrasné cukety, které nejsou určeny ke konzumaci. U nich nemusí být případné hromadění hořčinů nikomu k závadě.
Lze odstranit hořkost cukety?
Navzdory obecnému přesvědčení neplatí, že by tepelná úprava pomohla hořkost cukety odstranit. Jakmile narazíte na hořký kousek, vyhoďte celou cuketu, protože ani po tepelné úpravě se riziku nevyhnete a hořká chuť v cuketě přetrvá. Nedoporučuje se ani konzumace semínek cuket, ta z jejího středu vždy vydlabejte a vyhoďte.
Co způsobí otrava kukurbitacinem?
Občas se lidé nenechají přesvědčit a i přes hořkou chuť se rozhodnou plody své zahrádky zpracovat – nebo je třeba přidají do jídla nevědomky, aniž by cuketu nejdříve ochutnali. V případě, že zkonzumujete i takto hořkou cuketu, může mít následek různé průběhy. Nejpravděpodobnější je průběh podobný běžné otravě jídla – žaludeční potíže, nevolnost, průjem, případně zvracení, které vzápětí přejde. Ačkoli jde o výjimky, byly zaznamenány extrémní případy, kdy došlo k velmi silným žaludečním potížím a dokonce i ke ztrátě vědomí. Při podezření na lehkou otravu se doporučuje běžná dieta a pití hodně tekutin, při horším průběhu pak okamžité vyhledání lékařské pomoci.
Další tykve
Riziko mohou představovat i domácí okurky nebo dýně. Protože jde o podobné plodiny, i jejich chování je s cuketami srovnatelné. Hořká dýně tedy může být stejně nebezpečná jako cuketa, konzumaci se vyhněte.
Když hořkou cuketu vyhodíte na kompost, uděláte nejlépe. Neriskujete svůj žaludek a zdraví a zároveň nemusíte mít výčitky, že jste s plodinou naložili necitlivě – v kompostu totiž poslouží jako potrava hmyzu, žížalám a nakonec, až se rozloží, i jako hnojivo pro další plodiny. A všichni mohou být spokojení.
Jak vidíte, cukety jsou sice velmi elegantní plodinou pro vaši zahrádku, mohou ale skýtat i nebezpečí. Pokud je pěstujete, dobře s nimi zacházejte a konzumujte je s mírnou obezřetností. Dobrou chuť!