Nože, které by neměly chybět ve vaší kuchyni

Nože patří mezi základní vybavení každé kuchyně. Bez nich bychom si už dnes asi žádné jídlo nepřipravili, nejsme tak zruční jako naši předci, abychom si poradili jinak. Doba to naštěstí ani nevyžaduje, nabídka nožů na trhu je široká a na své si přijde každý. Jaké nože by ve vaší kuchyni neměly chybět?

Nože používáme i několikrát denně

Nože patří mezi nejvíc používané kuchyňské náčiní, podle toho bychom si je taky měli vybírat. Sáhnout jen tak po nějakém noži se nevyplácí. V tomto případě prostě platí, že investice do kvalitního nože se vám mnohokrát vrátí.


Jak by měl správný nůž vypadat?

Jen s dobře vybraným nožem se vám v kuchyni bude dobře a bezpečně pracovat. Jenže jak vybrat ten pravý? Na co se zaměřit?

  • Zajímat by vás měl zejména materiál čepele. Nerezová ocel je odolná vůči korozi i opotřebení, nerezový nůž naostříte i doma. Čepele z uhlíkové oceli se brousí snadno a jsou ještě ostřejší než ty z nerezové oceli, mnohem dříve se ale otupí a jsou i náchylnější ke korozi. Keramická ocel je tvrdá, nože ostré a odolné vůči opotřebení i korozi, jsou ale křehké a snadno se zlomí nebo uštípnou.
  • Pohlídat si musíte i délku čepele, která se odvíjí od typu kuchyňského nože.
  • S tím souvisí i tvar čepele, i ten vybírejte podle toho, k čemu nůž budete používat.
  • Ostří nože by mělo dosahovat od špičky až k záštitě.
  • Tvrdost čepele by se měla pohybovat mezi 50 až 60 stupňů tvrdosti podle Rockwella (HCR), některé nože mohou mít dokonce 64 nebo 68 HCR.
  • Mezi čepelí a rukojetí nože by se měla nacházet záštita, která je důležitá kvůli bezpečnosti.
  • Dejte přednost ergonomické rukojeti s protiskluzovou úpravou.
  • Hmotnost kuchyňských nožů se liší podle velikosti a druhu materiálu. Čím je nůž těžší, tím méně musíte na čepel tlačit a příprava pokrmů je bezpečnější a jednodušší.
  • Nůž by měl být optimálně vyvážený.
set nožů

Jaké nože byste si měli pořídit?

Nabídka na trhu je široká, nože se liší velikostí i použitím. Nikdo neříká, že doma musíte mít všechny typy, které jsou k mání, jen s jedním si ale také nevystačíte. Jaké nože vám rozhodně nesmí chybět?

Kuchařský nůž je naprostý základ

S tímhle nožem budete pracovat nejčastěji, využijete ho na porcování masa, krájení zeleniny, sekání bylinek. Nemusí mít ani nijak dlouhou čepel, do ruky vám ale musí perfektně padnout.


Chybět nesmí ani nůž na zeleninu

Zelenina je důležitou součástí našeho jídelníčku, nůž na zeleninu oceníte při krájení menších kousků. Hodí se i místo loupáčku na brambory, má krátkou střenku i čepel.

A co vroubkovaný nůž na pečivo?

Kdo z nás si po ránu nepochutná na křupavém rohlíku nebo měkkém chlebu? V kuchyni mají své místo i nože na pečivovroubkovanou čepelí o délce 20-25 cm. Poradí si i s tvrdou kůrkou a měkkým vnitřkem pečiva bez toho, aby ho rozdrobila.

Milovníci ryb ocení filetovací nůž na ryby

Rádi připravujete i jíte ryby? Kvalitní filetovací nůž vám nesmí chybět. Má dlouhou čepel, takže s ní filety připravíte raz dva.

Vykosťovací nůž se hodí i pro jemné operace

Má ostrou špičku a tenkou čepel, poznáte ho na první pohled. Hodí se k oddělení masa od kosti, poradí si i s odstraněním kůže nebo šlach.

Využijete i santoku nůž

Univerzální japonský nůž santoku nesmí chybět v žádné kuchyni. Perfektně si poradí se zeleninou i masem, obojí nakrájíte na tenké plátky, stejně tak s ním nasekáte bylinky nebo očistíte papriku od semen jedním pohybem.

Upotřebení najde i sekáček

Také si čas od času koupíte kus masa vcelku a potřebujete ho rozseknout? Investujte i do sekáčku. Vůbec nemusí být velký, ani tak drahý jako nože, hlavně si ho ale potěžkejte. Měl by být tak těžký, aby odvedl dobrou práci.

Náš tip na závěr: Kromě nožů si pořiďte i ocílku a třeba i blok na nože

Když už do nožů investujete, určitě chcete, aby vám dlouho a dobře sloužily. Musíte je tedy bezpečně uložit, aby se nepoškodili, k tomu poslouží buď magnetická lišta na zeď nebo blok na nože. K tomu, aby dobře krájely je zase zapotřebí pečovat o jejich ostří. S tím vám pomůže ocílka.