Obsah článku
Pokud máte terasu, jistě se zabýváte možnostmi jejího zastřešení. Jednou z možností může být například klasické kovové nebo dřevěné zastřešení. Tyto střechy jsou odolné a snadno se udržují. Dale můžete nainstalovat pouze jednoduché rolovací markýzy, takže je rozbalíte podle potřeby a aktuálního využití terasy. Při deštu a větru je snadno srolujete. Možností je také konstrukce skleněné střechy, která propouští přirozené světlo a působí příjemně vzdušně.
Pergoly jsou skvělé pro vytvoření rustikálního vzhledu a krytí letního slunce, zatímco skleněná zastřešení jsou ideální pro zimní zahradu s vynikajícím výhledem. Cena a estetický vzhled patří mezi faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru zastřešení terasy.
Kontrukce pergoly
Pokud se chystáte postavit pergolu, materiál pro konstrukci je zcela zásadní. Pro zajištění dlouhodobé životnosti a estetického vzhledu pergoly se doporučuje použít kvalitní dřevěné nebo kovové materiály. Dřevěná pergola je klasickou a pravděpodobně nejoblíbenější volbou zastřešení. Dřevo se řadí k ideálním materiálům pro ty, kteří si chtějí vybrat z velkého množství barevných odstínů nebo chtějí rustikální vzhled a nevadí jim pravidelně natírat a udržovat materiál. Zároveň bývá dostupné a dá se s ním dobře pracovat při stavbě svépomocí.
Kovy, jako hliník nebo ocel, jsou na druhé straně vhodnější pro ty, kteří chtějí minimální údržbu a žádné natírání. V obou případech myslete na kvalitu a sílu materiálů, abyste zajistili, že pergola vydrží vlivy přírodních živlů po mnoho let bez nutnosti výrazného opravování.
Polykarbonát, sklolaminát, PVC
Polykarbonátové zastřešení terasy je moderní a praktickou volbou. Tento materiál je lehký, odolný a velmi flexibilní, takže zastřešení terasy se snadno přizpůsobí požadovaným rozměrům a tvarům. Díky transparentnímu materiálu si lze užít slunečního svitu, aniž by docházelo k nadměrnému žáru a zároveň si v létě užívat osvěžujícího vzduchu za deště. Zastřešení také obvykle poskytuje ochranu proti škodlivým UV paprskům, což jistě oceníte, pokud máte pokožku citlivou a lehce se spálíte, ale nechcete se celé léto schovávat doma.
Dutinkový polykarbonát má výhodu i v určitém zateplení objektu, na střechy pergol ho však nedoporučujeme, protože i když se dobře utěsní po stranách, po nějakém čase se dutinky zanesou špínou a nejdou moc dobře vyčistit. I jejich instalace je náročnější, protože vyžaduje spojení pomocí profilů a právě závěrečné kvalitní utěsnění dutinek kolem dokola.
PVC vlnky – poměrně tenké, levné, prodávají se v mnoha barevných provedeních. Cena je hlavní výhodou, pokud se ale bojíte poškození, raději rovnou investujte do odolnějších materiálů. PVC se spíše hodí na zakrytí užitkových staveb (nejen) v rámci domu.
Kvalitnější polykarbonátová nebo sklolaminátová krytina by měla vydržet kroupy (podívejte se vždy, co ke které krytině deklaruje výrobce), měla by mít UV ochranu, desky se strukturou bublinek apod. zase lépe rozptylují světlo a sluneční paprsky pod střechou. Oproti dutinkovému polykarbonátu se tyto jednovrstvé typy jen pokládají přes sebe a v rámci údržby je přejeďte například wapkou, alespoň jednou do roka, a jsou zase zářivě čisté.
Pro ztlumení dešťového bubnování můžete zvolit jako podklad pod krytinu pěnovou pásku nalepenou na střešní latě, která ztlumí přenosy do konstrukce.
Zastřešení pomocí tvrzeného skla
Zastřešení terasy pomocí tvrzeného skla je jednou z nejmodernějších metod, které dávají možnost využít terasu i v nepříznivém počasí. Tvrzené sklo je velmi odolné a tak nehrozí poškození terasy při extrémním počasí. Umožní užívat si terasy naplno i v zimních měsících, kdy bývá venkovní prostor jinak často nevyužitý. Navíc může zvýšit celkovou hodnotu nemovitosti a vylepšit estetický dojem domu. Pokud tedy hledáte kvalitní řešení, jak vylepšit terasu a vychutnat si relaxaci, i když venku prší, zvažte zastřešení pomocí tvrzeného skla.
Lamelové zastřešení terasy
Lamelové zastřešení terasy je momentálně asi nejmodernějším řešením. Tento typ zastřešení se vyrábí z hliníkových lamel, u kterých nastavujete sklon podle potřeby a umožňují tak regulaci světla a teploty na terase. Díky své konstrukci jsou lamely odolné proti povětrnostním vlivům a vydrží i v náročných klimatických podmínkách. Lamelové zastřešení také nabízí nadstandardní izolaci od hluku a tepelného záření, což zaručuje pohodlí na terase po celý rok.
Regulace lamel může být s vestavěnými čidly zcela automatická, takže bioklimatická pergola celý den reaguje na aktuální počasí. Do pergoly lze přidat vestavěná světla nebo vyhřívání, při úplném zavření lamel získáte uzavřenou pevnou střechu, která odvádí vodu vestavenými odtoky. Pro instalaci takové pergoly si připravte částku od 200 tisíc výše.
Zastřešení pomocí plachty
Zastřešení terasy plachtou je také způsob, jak si užít více času venku, především však v horkých a slunečních letních dnech. Plachta poskytuje dostatečnou ochranu před sluncem, aniž by zakrývala celou terasu. Plachty se vyrábí z kvalitních materiálů (tedy – záleží spíš na vaší investici:)), které vydrží dlouho a poskytnou ochranu vaší terase před sluncem a někdy i deštěm. Navíc můžete vybírat z různých typů plachet, zahrnujících například plachty s UV filtrem, které chrání před ultrafialovým zářením, nebo plachty s voděodolným povlakem pro účinnější ochranu proti dešti. Montáž plachty na terasu je také velmi snadná, rychlá a není potřeba žádných speciálních nástrojů.
Zároveň je však nutno říct, že plachty nejsou určené pro trvalé zatřešení, přes zimu se sundávají a velké poryvy větru je mohou snadno poškodit.
Zastřešení terasy s pomocí rostlin
Zastřešení terasy popínavkami může být skvělým způsobem, jak přidat do venkovního prostoru příjemný stín, vůni květů i ochranu před počasím. Když se rozhodnete pro tuto variantu, můžete použít různé druhy rostlin, například vinnou révu nebo velmi oblíbenou vistárii. Přírodní materiály slouží jako kryt nad terasou, ale také přidávají prostoru na vizuální estetice, mohou být vhodným prostředkem ke snížení teploty na terase a zároveň přinést soukromí a větší útulnost. Zastřešení terasy s přírodními materiály je tak nejen ekologické, ale také velmi příjemné a praktické řešení venkovních podmínek – v našich podmínkách však chrání před deštěm jen částečně a přes zimu pod takovou “střechu” nic neschováte.
Stavební povolení
Stavební povolení na zastřešení terasy obvykle nepotřebujete:
- pokud je stavba alespoň 2 metry vzdálená od sousedního pozemku
- zastavěná plocha bude menší než 25 metrů čtverečních a vysoká do 5 metrů
To je velmi obecné pravidlo, které má však spoustu výjimek. Proto se raději dobře podívejte právě na vaši situaci a zjistětě si konkrétní informace, ať potom nejste nepříjemně překvapeni.
- Pravidlo například neplatí, pokud je pergola přilepená na dům a přímo ho tak rozšiřuje, v takovém případě jde o “přístavbu rodinného domu“.
- Pokud je jedná o “pergolu“, která nemá žádnou podlahu, pouze konstrukci a lehké zastřešení -> není třeba ohlášení ani povolení, není to stavba.
- Pokud se však jedná o “přístřešek“, tedy zastřešenou konstrukci včetně podlahy, již se bere jako stavba a týkají se jí pravidla výše.
- I samotná zpevněná zem (terasa bez střechy) se bere jako stavba
- Dále se vás mohou týkat jiné regulativy a lokální omezení (památková zóna, ochranné lesní pásmo, hustota zástavby na pozemku, atd.)
Srovnání možností
Každý typ má své výhody a nevýhody a je klíčové zvážit, co je nejdůležitější právě pro vás. Zastřešení ze dřeva s vrstvou barvy a laku dodá terase rustikální vzhled, zatímco moderní hliník zastřešení z plexiskla nebo polykarbonátu může zlepšit přirozené světlo v interiéru. Konstrukce z plachtoviny nebo markýzy může být relativně snadno instalována a skládána, ale nechrání před intenzivnějším deštěm. Polykarbonát je lehký a přitom odolný proti dešti a kroupám, ale lehce se poškrábe. Tvrzené sklo je luxusní varianta, která zhodnotí váš dům, ale zároveň zvažte, zda se nebude terasa v létě přehřívat. V takovém případě přidejte vhodné zastínění. Tomu se vyhnete při volbě lamelového zastřešení, se kterým si můžete regulovat množství dopadajících slunečních paprsků.
Položte si otázku, jak často budete terasu používat a také jaký je váš rozpočet. Díky správnému zastřešení terasy si venku užijete hraní s dětmi, grilování či večeře s přáteli i cokoliv dalšího za horkých slunečných dní stejně jako za deště.