Menstruační kalíšek – nejčastější otázky

Nevyhovují vám běžné menstruační pomůcky jako klasické vložky a tampóny? Vadí vám kupovat si každý měsíc další a další a spolupodílet se tak na nezměrném množství odpadu? Nebo máte prostě jenom chuť vyzkoušet něco nového? Pojďme se společně podívat na “revoluci” jménem menstruační kalíšek.

Menstruační kalíšek je pomůcka, kterou je možné používat opakovaně. Jedná se o pohárek z měkkého, zdravotně nezávadného silikonu, který se zavádí do pochvy. Součástí je stopka nebo ouško, které usnadňuje jeho vyjmutí.


Jak se kalíšek zavádí?

Je pravda, že správné zavedení kalíšku chce trochu cviku a určitě bych nedoporučovala s ním hned první den vyrážet do terénu. Kalíšek je potřeba složit, zavést do pochvy a případně ho trochu popostrčit, aby se rozvinul. Stopka by měla být v rovině s poševním vchodem, aby bylo možné kalíšek lehce vyjmout, ale zároveň by úchyt nevyčníval z pochvy ven. Pokud si to nedokážete tak úplně představit, zkuste se poohlédnout po internetu. Videí, kde vám ukážou různé postupy a možnosti složení kalíšku je nespočet. Pokud se vám zavedení kalíšku povede jednou, nebude trvat dlouho, než najdete ten správný grif.

Jak často kalíšek vylévat?

To je velmi individuální. Můžeme se bavit o rozsahu mezi třemi až dvanácti hodinami, v závislosti na síle krvácení. Nespornou výhodou je, že je možné kalíšek opláchnout nebo otřít toaletním papírem či vlhčenými intimními ubrousky a znovu použít.

Vyzkoušejte: Menstruační houbičky mohou být další dobrou volbou, jak se cítit příjemně i během vašich dní.


Není to nechutné?

To byla otázka, díky které jsem s pořízením kalíšku sama dlouho váhala. Nakonec jsem ale byla příjemně překvapená. Kalíšek je totiž …ehm, řekněme … mnohem úhlednější záležitost, než třeba špinavá vložka nebo tampon. Díky tomu, že není potřeba ho měnit tak často, si tuto méně estetickou část života ženy nemusíte neustále připomínat. Ty šťastnější z nás ho pak vyprázdní jednou při ranní sprše a pak až večer před spaním. Ale jde to zvládnout i v terénu, nebojte. Prostě vyndám, vyleju, otřu (nebo opláchnu vodou z lahve) a znovu zavedu. Brnkačka. I při stanování v přírodě mi to ve výsledku působí menší obtíže než přemýšlení, kam s použitou vložkou.

Kdy a jak kalíšek čistit?

Menstruační kalíšek je vhodné čistit zejména před a po menstruaci. Doporučuje se kalíšek vyvařit v horké vodě po dobu dvaceti minut. Údržba během menstruace je zdá se individuální. Některé dívky, slečny a ženy kalíšek oplachují pouze vodou, jiné utírají vlhčenými intimními ubrousky. Mnohé pak dávají přednost mýdlu nebo gelu pro intimní hygienu.

Výhody menstruačního kalíšku

  • větší pohodlí než u tampónů (díky měkkému a poddajnému materiálu)
  • menší riziko protečení
  • lze ho používat během sportu, spánku či v přírodě
  • možnost opakovaného použití (ekologické i ekonomické hledisko)
menstruační kalíšek
Pexels: Vanessa Ramirez

Látkové vložky

Látkové vložky a intimky jsou vhodným doplňkem ke kalíšku, pokud si jím ještě nejste úplně jistá, nebo pokud trpíte na silnější krvácení. Mluvíme tady samozřejmě jen o pár možných kapičkách, o ničem velkém. Vložku tedy stačí měnit jednou denně. A jestli ji budete přeci jen potřebovat vyměnit i během dne, jistě oceníte, že jde jednoduše zabalit do úhledného balíčku a sepnut patentkami. Výhoda látkových vložek je nejen ekonomická a ekologická ale i hygienická. Na rozdíl od vložek jednorázových, “igelitových”, jsou mnohem prodyšnější a snižují riziko vzniku mykózy. Zejména pak v letních měsících.

Menstruační kalhotky

Další alternativou a pomůckou do sady jsou menstruační kalhotky, které lze nyní najít už i v běžných drogeriích. Více jsme se o nich rozepsali v samostatném článku Menstruační kalhotky.

1 Trackback / Pingback

  1. Menstruační kalhotky - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.