Obsah článku
Na trhu je poměrně hodně druhů podlah. Pro ty, co nad výběrem podlahy stále tápou, jsem připravila následující souhrn pojednávající o vlastnostech jednotlivých typů podlah. Poznatky vychází především od klientů, kteří vybranou podlahu měli ve svém bytě nebo domě déle než jeden rok.
Na začátku je celkem dobré si ujasnit, jestli chcete podlahu z přírodního, nebo synteticky vyrobeného materiálu. Pokud budete trvat na přírodních materiálech, pak se výběr zužuje na dřevo, korek, linoleum a vlnu.
Dřevěná podlaha
Dřevo je léty ověřený materiál, jehož vlastnosti jsou celkem dobře známé. Hezky vypadá, voní, je teplé na dotek, ale také se vlhkem kroutí. Výrobci podlah vyřešili problém s kroucením tak, že různě tlusté pláty dřeva a MDF desky k sobě nalepili, a vzniknul vrstvený materiál, který je odolný proti kroucení. Vrchní vrstva je pak dřevina, která tvoří vzhled podlahy. V Čechách je oblíbený Dub, Jasan, Javor a Ořech. Vzhled může být ještě ozvláštněn kartáčováním nebo katrováním povrchu, mořením, olejováním, a dalšími povrchovými úpravami.
Dřevěná podlaha si zachová svůj přirozený vzhled, pokud její povrch naimpregnujeme olejem. Impregnace se udržuje běžným vytíráním se speciálním přípravkem na olejované podlahy. Dřevěná podlaha však nevydrží jakýkoliv provoz bez újmy. Třeba v kuchyni na ní zůstávají skvrny od vody a další nečistoty způsobené vařením. Má ale zase tu výhodu, že se dá kdykoliv její povrch přebrousit.
Nutno také dodat, že dřevo je měkčím materiálem, a je na něm tím pádem po čase vidět nějakou tu rýhu. Není to tedy podlaha pro perfekcionisty.
Laminátová podlaha
Dalo by se říci, že laminátová podlaha je levnější obdobou dřevěné podlahy. Svrchní vrstva většinou vzhledem napodobuje dřevo. Oproti dřevu je však laminát barevně stálý a odolný proti poškrábání. To ale neznamená, že vydrží jakékoliv namáhání. Postupně se opotřebovává. Laminátová podlaha je také poměrně hlučná, tvrdá a proti dřevu studená. Dojem dřevěné podlahy zmizí v tu chvíli, co se vyrýsují vlivem vlhkosti spáry jednotlivých lamel. Proto je možná vhodnější volit podlahu s přiznanými drážkami.
PVC
Pod zkratkou PVC se prodává synteticky vyrobený plošný materiál, který je určen k lepení na podlahu. Dekorů PVC je celá řada, od jednobarevných a vícebarevných vzorů až po napodobeniny parket, prken a kamene. Imitace přírodních materiálů jsou v provedení PVC většinou dost slabé, proto je vhodnější spíše zvolit originální vzor, který nic nenapodobuje. Materiál je měkký a tím pádem náchylnější na škrábance.
Vinylová podlaha
Pod označením Vinyl se prodává tvrdší PVC, které je vyrobené v podobě jednotlivých lamel. Vinyl bývá většinou tenký a tudíž vyžaduje dokonale rovný podklad, ke kterému se lepí. Velkou výhodou této podlahy je, že ho můžete bez obav nalepit bez dilatačních spár, které jsou u jiných podlah vyžadovány na prahu místnosti. Vinyl nemusíte na první pohled rozeznat od dřevěné podlahy. Texturu i strukturu povrchu výrobci vypilovávají k dokonalosti. Jakmile se však podíváte na vinylovou podlahu proti oknu, je od odrazu světla patrné, že se jedná o umělý materiál.
Vinyl je oblíbenou podlahou především pro svou vysokou odolnost proti poškrábání a nečistotám. Existuje také ve formě tkané podlahové krytiny, která vypadá na první pohled jako rohož nebo hrubší koberec.
Linoleum
Tento název se často zaměňuje s PVC, a přitom se jedná o naprosto odlišný materiál. Název je odvozen z jeho základní suroviny – lnu, respektive lněného oleje. Ten v kombinaci s rozdrceným vápencem a pryskyřicemi tvoří hmotu, ze které jsou lisováním vyráběny středně tvrdé, dva milimetry tenké pláty. Linoleum je odolný materiál, který se používá i do hodně namáhaných prostor. Linoleum může být barevné, ne však „dřevěné“. Můžeme ho najít pod označením Marmoleum.
Korková podlaha
Korek je dalším přírodním materiálem, ze kterého se vyrábí podlahové krytiny. Výrobci vymýšlí řadu vzorů, které se dají vyrobit různým způsobem řezání a drcení korkovníku. Nechybí parketové vzory nebo vzory podobající se řezanému kameni. Korková podlaha nemusí mít pouze svou přírodní barvu, v nabídce jsou i barvené korky.
Nalepená korková podlaha se opatřuje ochranným bezbarvým lakem, voskem nebo olejem. Korek je měkký, teplý a díky své struktuře na něm snadno přehlédnete jakékoliv poškrábání. Nevýhodou je, že nábytek postavený na korkové podlaze zanechává po čase svůj obrys, protože nezastavěný zbytek podlahy vlivem slunečního záření zesvětlá.
Litá podlaha
Hladký bezespárý povrch lité podlahy vynikne hlavně ve velkém prostoru. Neutrální tóny lité podlahy mohou působit studeně a neútulně. To ale zase dává prostor vyniknout zajímavému nábytku a doplňkům. Lité podlahy však mohou být i barevné a dokonce se do nich dá aplikovat vzor, kresba nebo kousky jiných materiálů. Letitou tradici v litých podlahách zastává Teraco. Je to velmi odolná podlaha používaná především ve veřejných prostorách. Její základní složka – drť kamene, je z ní patrná na první pohled.
V současné době jsou velmi oblíbené podlahové stěrky. Podlahových stěrek je několik druhů. Liší se od sebe složením a tím pádem i vlastnostmi. V komerčních i soukromých interiérech se často používá cementová stěrka. Má tu výhodu, že se může použít i na stěny, a tak může být interiér jednotný. Hydroizolačním nátěrem se povrch uzavře proti vodě a tudíž může být aplikována i ve vlhkém prostředí. Měkčí a sametovější variantou stěrky na podlahy i stěny je polyuretanová stěrka. Další stěrka určená na podlahy je epoxidová stěrka. Je velmi tvrdá a má charakteristický lepkavý povrch a vysoký lesk.
Koberec
Koberec je všem dobře známá podlahová krytina. Přestože je v soukromých interiérech na ústupu, někteří lidé na něj nedají dopustit pro jeho měkkost a hřejivý pocit. Velké oblibě se také těší v komerčních interiérech. V kancelářích je většinou na podlaze položen v podobě kobercových dílů, nejčastěji čtverců, metodou lepení „suchého zipu“. Za kvalitu se považují tkané vlněné koberce barvené přírodními barvivy.