Jak začlenit vzpomínky na blízké osoby do interiéru vašeho domova

Vytváření vzpomínkového prostoru v interiéru může být nejen krásný způsob, jak uchovat vzpomínky na blízké, ale také prostředek, jak se vyrovnat s jejich ztrátou a získat pocit klidu a útěchy. Vzpomínky na milované osoby tak nevyblednou a budou vám připomínat šťastné chvíle, které jste společně prožili. 

Tento článek vám poradí, jak do vašeho domova citlivě začlenit vzpomínky na ty, kteří nám chybí, a jak tento prostor udělat příjemným a harmonickým. Jak a čím tedy při tvoření vzpomínkového koutku začít a jak dále postupovat?


Jak a komu pomáhají vzpomínkové koutky

Studie ukazují, že vytvoření vzpomínkového prostoru nám pomáhá zpracovávat smutek a ztrátu. V takovém koutku můžeme vzpomínat na své blízké, čímž si udržujeme jejich přítomnost ve svém životě. Tento prostor zároveň poskytuje příležitost ke zklidnění a introspekci, což může mít pozitivní vliv na naše psychické zdraví. Už při budování vzpomínkového místa prožíváme nejen zármutek, ale i upomínky na společný šťastný život, takže se lépe vyrovnáváme se zármutkem.

Prvním krokem je výběr vhodného místa

Výběr vhodného místa se bude odvíjet od vašich prostorových možností. Pokud máte prostoru dostatek, zkuste si najít takové místo, kde se budete moci soustředit na své myšlenky a vzpomínky. Je jedno, jestli půjde o malý stůl v obývacím pokoji, police na chodbě nebo koutek v ložnici. Jestliže chcete v koutku posedět a rozjímat, mělo by toto místo být mimo největší ruch v domácnosti. Vzpomínkový koutek však může být i součástí běžného interiéru, kde si naopak budete své blízké krátce připomínat každý den. Dbejte však na vyvážené uspořádání interiéru, abyste nenarušili celkovou harmonii místa. Poraďte se i s ostatními členy domácnosti a vezměte v úvahu jejich názory. 

Fotografie nebo osobní předměty

Co patří do vzpomínkového koutku? Výběr vhodných předmětů zcela závisí na vás. Může jít o fotografie, různé suvenýry, sbírkové předměty, knihy, šperky a podobně – zkrátka vše, co vám vaše blízké připomíná. Samozřejmě je nutné vycházet z prostoru, který pro vzpomínkový koutek máte. Mělo by jít o takové věci, které pro vás mají hlubší význam, vzbuzují pocit klidu a zároveň oživují vzpomínky. To může mít pozitivní vliv na vaši psychiku a celkový zdravotní stav. Lépe se pak budete vyrovnávat se zármutkem ze ztráty blízkých osob.


Kam takové věci umístit

Asi nejčastějším způsobem, jak si vytvořit vzpomínkový koutek, je zarámování fotografií do jednotných rámečků a jejich rozmístění na stěnu v klidnější části domova. Mnoho lidí také umísťuje zarámované fotografie na krbové římsy a doplňuje je i dalšími vzpomínkovými předměty. Může se jednat třeba o suvenýry ze společných dovolených, keramiku nebo obrázky. Fotografie a další věci lze také uložit do osvětlené vitríny nebo na malý stolek třeba v rohu ložnice. Stačí projít jednotlivými místnostmi domova a určitě vhodný koutek najdete.

Osvětlení spoluvytváří atmosféru

Světlo je nejen estetickým, ale i symbolickým prvkem. Světlo z lampičky nebo zapálená svíčka mohou pomoci vytvořit atmosféru klidu a naděje. Světlo v interiéru je podle odborníků na psychologii prostoru spojováno s pozitivním vlivem na psychiku, obzvlášť při zpracovávání smutku. Do vzpomínkového koutku se hodí teplé a nepříliš ostré světlo, nemusí to být jen svíčka nebo lampička, ale třeba nástěnné nebo bodové osvětlení. Pokud je vzpomínkový koutek tvořen většími předměty, zvažte i jejich nasvícení.

Nebojte se dalších dekorací

Přírodní materiály, jako jsou kameny, dřevo, sušené květiny nebo menší rostliny, přidávají prostoru na harmonii a klidu. Přírodní dekorace jsou nejen estetické, ale také plné energie. Vhodným výběrem rostlin a přírodních materiálů můžete do svého vzpomínkového prostoru přinést pocit vyrovnanosti a spojení s přírodou. V takových prostorách lze nejen vzpomínat, ale také třeba meditovat. Pohled na přírodní a přirozené dekorace nabízí klid v duši a zmírnění smutku.

Můžete přidat vlastní vzpomínky a rituály

Do vzpomínkového prostoru můžete začlenit i deníky nebo zápisníky, do kterých budete zaznamenávat své myšlenky, pocity nebo vzpomínky. Pravidelný rituál psaní nebo zapálení svíčky dodává celému prostoru příjemnou oduševnělou atmosféru. Tato forma introspekce bývá značně uklidňující a pomáhá zpracovat silné emoce. Ke svým myšlenkám a vzpomínkám se tak můžete kdykoli vrátit.