Jak vyprat mastnotu, inkoust či čokoládu z ubrusu

Jestli něco přitahuje skvrny jako magnet, tak jsou to ubrusy. Jídlo, pití, ale i výtvarné pokusy našich dětí, vosk ze svíček… Bohužel, ne všechny ubrusy lze prát na vyšší teploty, a tak musíme při čištění skvrn myslet nejen na to, jak vznikly, ale hlídat také doporučenou teplotu a program praní. Ať už je ubrus bavlněný, polyesterový, nebo z jiného materiálu, vždy je důležité nenechat skvrny zaschnout. Pod ubrus je také dobré vložit papírovou utěrku nebo ubrousek, aby skvrna neprosákla až na stůl a nepoškodila jeho materiál.

Jak prát různé materiály ubrusů

Na nových ubrusech máte obvykle etiketu se složením materiálu i pokyny pro praní a čištění. Horší je to u starších ubrusů třeba po babičce, zvlášť těch vyšívaných. U nich pro jistotu volte co nejšetrnější způsob praní. 


Méně odolné materiály můžete prát i v ruce. Odolnější materiály současných ubrusů se nejčastěji perou na 40 °C, někdy i 60 °C. Jemné materiály se perou na nižší teplotu, tedy 30 °C. Vhodný program může být u každé pračky jiný, řiďte se manuálem k dané pračce a typem materiálu ubrusu. 

Nejčastěji se u ubrusů používá čistá bavlna a len, které lze prát i na vyšší teploty. Podobně, ale na tom bývají i směsi bavlny s polyesterem, případně čistě syntetické materiály. Ale vždy se raději držte etiket. Dávejte si pozor na množství aviváže, mělo by být spíše nižší, u některých materiálů se nedoporučuje vůbec. Doporučuje se také ždímat při nižších otáčkách. Některé materiály není dobré ani sušit v sušičce a pro snadnější vyžehlení je naopak lepší ubrus nenechat zcela uschnout. 

Tip: Pokud neperete zase tak často, možná se vám bude hodit přehled pracích symbolů.


Jak vyprat mastnotu z ubrusu

Vědět, jak vyprat mastné fleky, je u ubrusů zásadní. Nic se na něm neobjevuje častěji než právě mastné skvrny od jídla. Skvrnu posypte jedlou sodou, případně kukuřičným škrobem a nechte asi hodinu působit, aby se mastnota do prášku vsákla. Pak prášek z látky odstraňte a skvrnu na ubrusu namočte do roztoku horké vody s prostředkem na ruční mytí nádobí na další hodinu. 

Pokud nemáte po ruce škrob ani jedlou sodu, posypte flek aspoň hladkou moukou. Pak skvrnu opláchněte a osušte. Uvidíte, jak účinná byla vaše snaha. Nakonec ubrus vyperte jako obvykle. Stejný postup aplikujte i na skvrny od olivového či jiného oleje.

Jak odstranit skvrnu od borůvek

Také borůvky bývají hlavně v létě častým zdrojem různých skvrn. Kdo by nemiloval borůvkové knedlíky nebo borůvkový koláč? Jenže na světlém ubrusu se fialová skvrna od borůvek zvlášť vyjímá. Na výběr máte hned několik variant, jak vyprat borůvky. 

Nejen na skvrny od borůvek, ale i od jiného ovoce se používá kyselé mléko. Namočte skvrnu do něj a počkejte, až se rozpustí. Pak ubrus vyperte běžnou formou. Jinou variantou je potřít skvrnu šťávou z čerstvého citronu, nechat chvíli působit a pak vyprat. Alternativou k tomu je roztok 500 ml teplé vody s třemi polévkovými lžícemi kyseliny citronové, do kterého skvrnu na ubrusu namočíte minimálně na třicet minut. Pak opět běžně vyperte. 

U odolných materiálů můžete vyzkoušet i chemickou cestu. Kousek vaty namočte v 3% roztoku peroxidu vodíku a jemně jím potřete skvrnu. Pak namočte jiný kousek vaty do čpavku a opět skvrnu potřete. Skvrna postupně zmizí. Vy pak celý ubrus vyperte v pračce. 

Jak odstranit skvrnu od čokolády

Čokoládové dorty, horká čokoláda i čokoládové pralinky jsou dalším častým zdrojem skvrnek i velkých fleků na ubrusech, stejně jako skvrny od kakaa. I pro ně existuje hned několik metod, aby byl ubrus zase jako nový. 

Zkuste nejprve horké mléko. Namočte do něj houbičku na mytí nádobí a skvrnu od čokolády pak opatrně houbičkou vyčistěte. Pokud skvrna nezmizí zcela, namočte ubrus do teplé vody s trochou prášku na praní aspoň na hodinu. A pak zase perte běžně v pračce. Místo mléka můžete použít vlažnou slanou vodu a postupujte podobně. 

Můžete vyzkoušet i běžný prostředek na nádobí a skvrnu jím bez ředění pokapat. Promněte skvrnu jemně v ruce a pak vyperte v pračce. Na mnoho skvrn, včetně čokolády funguje také žlučové mýdlo. Skvrnu namydlete a kartáčkem jemně vyčistěte. A zase vyperte v pračce. V případě, že je čokoláda ještě trochu vidět, ubrus nakropte nechte vybělit na sluníčku, jako to dělaly naše babičky. Měla by se definitivně ztratit.

Jak odstranit skvrnu od kávy

Espresso i turecká káva umí také pěkně zašpinit ubrus. Čerstvou skvrnu zkuste vyprat pod proudem studené vody. Pokud se vám skvrnu nepodaří odstranit úplně, pomozte si citronovou šťávou a nechte ji na skvrně asi deset minut působit. Pak vyperte. 

Přetrvávající skvrny namočte do litru teplé vody s polévkovou lžící bílého octa a lžičkou prostředku na mytí nádobí. Místo na ubrusu se skvrnou do roztoku namočte na čtvrt hodiny. Pak použijte teplou vodu na opláchnutí a skvrnu houbičkou nebo hadříkem potřete technickým lihem a nechte zaschnout. Pak běžně vyperte v pračce.

Jak odstranit skvrnu od červeného vína

Také červené víno má tendenci skončit tam, kde bude nejvíc vidět. Ale i ta se dá zlikvidovat. Odsajte víno papírovou utěrkou nebo vlhkým hadříkem. Nesmíte víno roztírat, spíš postupujte od okrajů ke středu skvrny. Pak skvrnu posypte sodou a znovu čistěte čistým hadříkem. 

Jinou variantou je posypat skvrnu kuchyňskou solí a nechat krátce působit a pak spláchnout minerální vodou (samozřejmě bez příchuti). Pak skvrnu vyperte v ruce. Další možností je polít skvrnu vroucí vodou. U všech variant je třeba následně ubrus vyprat na doporučenou teplotu v pračce. 

Jak odstranit další skvrny 

Na mnohá znečištění fungují také průmyslově ovládané odstraňovače skvrn. Můžete vyzkoušet i je. Jsou různé, takže postupujte dle návodu. Častými skvrnami, pokud máte děti, bývají na ubrusech také skvrny od fixy, inkoustu a dalších barev. 

Na fixu zkuste technický líh nebo čistý alkohol, třeba vodku. Namočte do něj vatový tampon a jemnými dotyky opatrně skvrnu očistěte. Pozor, barva se přesune na tampon, takže ho musíte otáčet nebo vyměnit za čistý, abyste si barvu nenanesli zpět. Pak pokapejte prostředkem na nádobí a následně vyperte v pračce. Můžete použít také lak na vlasy, který stačí zblízka nastříkejte na skvrnu a nechte působit. Skvrna by měla zmizet. Pak ubrus vyperte.

Inkoust nemusí na ubrus dostat jen pero, ale třeba i špatně odložený inkoustový toner z tiskárny. S čištěním začněte hned po nehodě, dokud inkoust nezaschne. Vysajte ho papírovou utěrkou. Pak namočte kousek vaty do čistého lihu a opatrně skvrnu vyčistěte. Nakonec zbytek dočistěte navlhčeným hadříkem. Nakonec na skvrnu můžete nanést gelový prací prostředek a nechat chvíli působit. Pak vyperte. 

U některých inkoustových skvrn to budete muset zopakovat, aby dokonale zmizely. Můžete zkusit také potřít inkoustovou kaňku na ubrusu citronem, nechat chvíli působit a pak vyprat. Když citrón nepomůže, zkuste ocet nebo jedlou sodu. Nebo se inspirovat třeba využitím kyseliny citronové.

Specifickým druhem skvrn jsou ty od vosku (více o problematice odstranění vosku z ubrusu).

Co dělat, pokud skvrny přetrvávají i po vyprání?

Někdy se ani po mnoha pokusech nedostanete k uspokojivému výsledku. Nejjednodušší metodou je vyprat ubrus opakovaně. Někdy to stačí. Pokud ne, zkuste ubrus namočit přes noc do roztoku s pracím prostředkem a pak znova vyperte. U odolnějších materiálů můžete zkusit zvýšit teplotu při praní. Když ani to nezabere, zkoušejte postupně různé doporučené metody. Většinou některá z nich zabere, ale občas nezabere vůbec nic. Pak je lepší koupit ubrus nový.