Obsah článku
Před vymalováním obývacího pokoje se ujistěte zda máte všechny malířské potřeby.
Obývák má v domácnosti zásadní postavení – slouží nejen k relaxaci a dobíjení energie, ale i k reprezentaci domova při návštěvě přátel a známých. Může mít však nespočet podob – a barvy jsou základ.
Rozměry obýváku a světlo
První věc při volbě barev je zohlednění velikosti místnosti a intenzity denního světla. Menší místnosti opticky pomohou světlé barvy. Stejně tak jako nízkému stropu – když jej vymalujeme světlou barvou, zdá se být vyšší. U velkého obýváku můžeme uvažovat naopak – dovolit si tmavší barvy a dodat mu tak kontrast a výraznější charakter. Tmavá barva na stropě jej sníží, a pokud chceme opticky prodloužit jednu obývací stěnu, natřeme ji světlejší barvou než ostatní.
Intenzita přirozeného světla
Jako další zvážíme množství přirozeného světla. Ve velice prosvětleném obýváku se vyhneme světlým barvám, jako je žlutá nebo oranžová. A to i v případě, že má malé rozměry. Raději preferujeme sytější odstíny zelené, modré, hnědé, béžové nebo fialové.
Obecná doporučení:
- Velké plochy by měly mít neutrální barvu
- Menší prvky ve vybavení nebo dozdobení by měly být výraznější
- Přírodní barvy jsou uklidňující
Jaká barevná schémata jsou in?
- Nejnovějším trendem je veselý a hravý obývací pokoj s barevnými obrázky na obývacích stěnách. Všechny barvy do obývacího pokoje, prvky a detaily ale musí být promyšleně a střídmě použity, abychom se necítili spíš jako v dětském pokojíku.
- Jeden z nejaktuálnějších barevných trendů jsou pastelové barvy.
- Konzerativnější “eko styl” sází na přirozeně působící barvy (přírodní hnědá, zelená, žlutá…) v kombinaci s přírodními nábytkem.
- Oblíbený je také skandinávský styl, který sází na bílé plochy s minimalistickým užitím výrazné syté barvy. Většinou to bývá modrá nebo červená, ale může být i zelená, žlutá či fialová.
- Elegantnímu modernímu obýváku sluší spíše neutrální barvy s jednou barevnou stěnou.
- V neposlední řadě stoupá na popularitě také obývací pokoj laděný do hnědé, což je přirozená barva vyzařující stabilitu a zajištěnost.
- Poslední dobou bývá časté propojení obyváku a kuchyně. Podívejte se, jak vymalovat kuchyň, abyste měli ucelenou barvu interiéru.
Nejaktuálnější trendy
Jedna výrazná stěna
Pokud máte všechny obývací stěny vymalované stejnou barvou, zkuste jednu odlišit tím, že jí dodáte výrazný charakter (hodí se to hlavně na stěnu stojící naproti oknům). Například vertikální pruhy dvou nebo tří odstínů téže barvy dodají místnosti živost a dynamiku. Nebo můžete stěnu oživit vhodně zvolenou tapetou. Kdybyste chtěli pro její zvýraznění použít dvě různé barvy, měl by být zbytek obýváku neutrální. Kombinovat mnoho barev v jedné místnosti je zpravidla už přespříliš.
Strukturovaný povrch zdi
Dalším trendem je dodat zdi do charakteru pomocí technik, které jí vytvoří strukturovaný povrch. To znamená například:
- Mramorování – váleček omotáme mokrým hadrem namočeným v barvě.
- Tupování – tupovací štětec s akrylovou barvou nanášíme kolmými údery na stěnu, vzniká elegantní “omšelý” efekt s nádechem patiny.
- Prodává se strukturovaná omítka.
- Možností je také vymalování houbičkou.
- Strukturovaný povrch vytváří i cihly, když je natřeme barvou bez omítky.
Pozornost věnovaná stropu a podlaze
Lidé mají sklon volit spíše barevně neutrální podlahu, aby nebyla příliš nápadná. Přitom sytě barevná podlaha je nevšední a nikdy nepůsobí tuctově. Co třeba zelená nebo modrá? Se správnou barvou stěn a nábytku můžete vykouzlit nečekaně útulný prostor. Málo pozornosti se věnuje i stropu, přitom jeho vymalování světlejším nebo tmavším odstínem barvy použité na stěny činí místnost výrazně atraktivnější a luxusnější.
Zrcadla, grafika a 3D objekty na stěnách
Trendy je nyní využití uměleckých děl, plastik, 3D objektů (například mapa světa), obkladů, fotoobrazů nebo zrcadel umístěných na stěny. Uměleckým dílem se myslí například graffiti nebo malba přes celou jednu stěnu. Takto dominantní prvek by měl být provázán s vaší osobností a neměl by v místnosti působit cizorodě – pouze jí dodat na osobnosti.
Punc vlastní osobnosti je podle odborníků právě tím klíčem k vytvoření pravého domova. Další možností jsou obklady – stačí jen několik dobře vybraných kachliček promyšleně rozmístěných po stěně a efekt je na místě. Kupříkladu tři velké kachličky (90×30 cm) hned vedle sebe nebo menší (30×30 cm) rozházené náhodně po stěně. V obývacích pokojích se také používají čím dál víc velká zrcadla zvětšující prostor.
TIP: Podívejte se, jak odstranit starou malbu ze stěn.
Zdroje:
www.eranabytek.cz/article/cs/jak-vymalovat-obyvak
3 Trackbacks / Pingbacks
Komentáře nejsou povoleny.