Jak připojit soundbar, domácí kino či reproduktory k TV

Moderní televize disponují vynikající kvalitou obrazu, jejich zvukové možnosti však často zaostávají. Ať už jste filmový nadšenec toužící po pohlcujícím zvuku, nebo si chcete užít čisté dialogy během televizních pořadů, připojení externích audiosystémů k televizoru může pozvednout váš zvukový zážitek do nových výšin. Přinášíme vám proto průvodce, který vám poradí, jaký zvukový systém vybrat i jak jej připojit k TV, abyste sledování televize proměnili v dokonalý vizuální i sluchový zážitek.

Proč si pořídit externí zvukový systém k televizi

I když se rozhodnete vybrat velkou televizi s moderními funkcemi, musíte se připravit na to, že současné ultratenké designy se potýkají s určitými limity, které brání integraci výkonných reproduktorů. Ty proto mají omezený frekvenční rozsah i výkon, což se projevuje nevýrazným a mnohdy plochým zvukem. 


Externí zvukový systém vám naopak otevře dveře k vysoce kvalitní reprodukci zvuku s širokým spektrem frekvencí, od hlubokých basů až po křišťálově čisté výšky, takže výsledný zvuk bude bohatší, dynamičtější a detailnější. Soundbary a domácí kina vás navíc obklopí zvukem ze všech stran a vtáhnou vás do děje, nejmodernější technologie Dolby Atmos a Dolby Digital Plus pak nabídnou dokonalou prostorovou projekci, kdy zvuk nehraje jen kolem vás, ale i shora – budete si tak připadat jako v centru dění. 

Soundbar, reproduktory, nebo domácí kino

Pokud chcete vylepšit zvuk svého televizoru, přichází na řadu otázka výběru externího zvukového systému. Při něm rozhodují nejen požadované funkce, ale i prostorové a finanční možnosti. 

Soundbar jako nejjednodušší řešení

Pro rychlé a levné vylepšení zvuku zvolte soundbar. Je cenově dostupný, snadno se nastavuje, nepotřebujete k němu žádné další reproduktory a nezabere vám v domácnosti moc místa. Jeho součástí může být také subwoofer, který lze připojit bezdrátově, a zajistit si tak reprodukci zvuku nízké frekvence. 


I když zní zvuk ze soundbaru mnohem lépe než zvuk vycházející z reproduktorů samotné televize, musíte počítat s tím, že se nejedná o plnohodnotný systém prostorového zvuku, proto nehraje tak dobře a hlasitě, a to zejména ve velkých místnostech. Hodí se tedy spíše do malých až středně velkých místností.

Dobrou zprávou pak ale je, že se nemusíte omezovat v tom, jak připojit soundbar k TV – zvolit lze připojení pomocí HDMI, optického kabelu, Bluetooth nebo Wi-Fi.

Připojení reproduktorů k TV pro fanoušky prostorového zvuku

Klasické stereo reproduktory (dva kusy) zajišťují kvalitní zvuk pro poslech hudby a sledování televize nenáročným uživatelům. Pro prostorový zvuk je třeba více reproduktorů, které rozmístíte dle potřeby. Systém reproduktorů navíc můžete díky tomu, že je složen z různých součástí, v průběhu času upgradovat nebo rozšiřovat jeho nastavení dle svých finančních možností. Určitým problémem však může být nastavení reproduktorů, kdy je třeba každý z nich připojit k AV receiveru.

Zapojení domácího kina pro nepřekonatelný zážitek

Systémy domácího kina nabízejí komplexní zvukové řešení bohaté na prostorový zvuk pro pohlcující a filmový zážitek. Nejlepší systémy domácího kina poskytují špičkovou kvalitu zvuku s prostorovými reproduktory, které znějí realisticky. 

Sestávají z velkoplošné obrazovky (TV nebo projektoru pro domácí kino), systému prostorového zvuku a zařízení pro přehrávání médií. Díky samostatným reproduktorům (5.1, 7.1 a více) a subwooferům pro různé frekvence mohou systémy domácího kina poskytovat dynamičtější a pohlcující zvukové zážitky, proto se hodí i do velkých místností.

Připravit se ale musíte na vysokou investici, a to zejména u špičkových systémů s více reproduktory a pokročilými funkcemi, jako je Dolby Atmos. Složitější jsou i postupy nastavení, protože domácí kino zahrnuje více komponent a reproduktorů.

Připojení zvukového systému je možné různými způsoby

Zatímco u starších televizí najdete konektory Cinch, které umožňují připojení klasických reproduktorů stereo 2.0 bez možnosti prostorového zvuku, moderní zvukové systémy a televizory nabízejí celou řadu možností propojení. Než se ponoříte do konkrétních metod, je důležité identifikovat dostupné zvukové výstupy na vašem televizoru.

Připojení pomocí HDMI kabelu

Nejběžnějším způsobem připojení, které podporuje vysokou kvalitu zvuku (včetně prostorového) a zároveň přenáší i obraz, je použití HDMI kabelu.  

Chcete-li připojit reproduktory pomocí kabelů HDMI, postupujte takto:

  • Vyhledejte výstup HDMI na televizoru – obvykle označen jako „HDMI Out“ nebo číslem.
  • Připojte kabel HDMI – zapojte jeden konec kabelu HDMI do výstupu HDMI televizoru.
  • Propojte s reproduktory – druhý konec kabelu HDMI připojte ke vstupu HDMI na externím zařízení.
  • Nakonfigurujte nastavení – zapněte svá zařízení a otevřete nastavení televizoru, abyste zajistili, že bude výstup zvuku směrován do externích reproduktorů.

Připojení pomocí optického kabelu

Optické kabely, známé také jako kabely TOSLINK nebo SPDIF, přenášejí digitální audio signály, kdy k propojení televize a audio zařízení slouží optický kabel, u nějž je nosičem signálu světelná vlna. Slouží pro přenos klasického sterea a zvukového signálu ve formátu Dolby Digital 5.1., nepodporuje však nejnovější formáty prostorového zvuku jako Dolby Atmos. Výhodou je, že přenos není ovlivněn žádnými vnějšími vlivy, hodí se ale spíše pro starší zvukové systémy a televizory.

  • Najděte optický výstup na televizoru, obvykle označený jako „Optical Out“ nebo „TOSLINK“.
  • Připojte jeden konec optického kabelu do optického výstupu televizoru.
  • Zapojte druhý konec optického kabelu do odpovídajícího vstupu na externím zvukovém zařízení.
  • Zapněte obě zařízení a upravte nastavení televizoru tak, aby zvuk směroval do externího zařízení.

Připojení pomocí Bluetooth

Toto bezdrátové připojení je vhodné zejména pro soundbary a reproduktory. Pokud má váš televizor vestavěné rozhraní Bluetooth, je proces připojení snadný a pohodlný, ale kvalita zvuku může být mírně horší než u kabelového připojení. Navíc má Bluetooth omezený dosah a může docházet k rušení.

  • Otevřete nastavení televizoru a přejděte do nabídky Bluetooth.
  • Zapněte Bluetooth a přepněte externí audio zařízení do režimu párování.
  • Vyberte své audio zařízení ze seznamu dostupných zařízení na vašem televizoru.

Pokud váš televizor nemá vestavěné rozhraní Bluetooth, můžete si koupit vysílač Bluetooth, který připojíte k televizoru pomocí dostupného zvukového výstupu, jako je RCA nebo 3,5mm jack.

Připojení pomocí Wi-Fi

Bezdrátové připojení s vysokou kvalitou zvuku umožňuje propojit více zařízení a ovládat je z mobilní aplikace, a navíc má širší dosah než Bluetooth. 

  • Připojte TV i audio systém ke stejné Wi-Fi.
  • Postupujte podle pokynů v manuálu k vašemu audio systému. Můžete být vyzváni k instalaci aplikace do mobilního telefonu nebo tabletu.
  • V nastavení TV zvolte jako zdroj zvuku audio systém. 

Připojení vícekanálových zvukových systémů 

Pokud chcete mít plně prostorový zvuk jako v kině a používáte vícekanálové zvukové systémy (5.1, 7.1 aj.), je třeba připojit každý reproduktor k receiveru podle schématu v manuálu – přední reproduktory umístěte před poslechovou polohu, prostorové reproduktory umístěte za poslechovou polohu a středový reproduktor umístěte nad nebo pod televizi. V nastavení receiveru pak zvolte správný formát prostorového zvuku (např. Dolby Digital, DTS).

Na kvalitu zvuku má vliv i správné rozmístění reproduktorů

Kromě samotného audio systému a způsobu připojení rozhoduje o kvalitě zvuku i umístění reproduktorů.

  • Soundbar je vhodné umístit pod televizor a subwoofer vedle něj. Budete-li jej umisťovat na zeď, ujistěte se, že je ve vodorovné poloze a v optimální výšce pro poslech.
  • Reproduktory by měly být v rovnoměrné vzdálenosti od poslechové polohy a nasměrovány k ní. Od spojnice poslechové polohy a středového reproduktoru (0 °) by přední reproduktory měly být umístěny v úhlu 30 °, prostorové reproduktory 100–120 °. Subwoofer může být umístěn kdekoliv, jelikož nevysílá vysoce směrové signály.

Kvalitu zvuku ovlivňuje také akustika místnosti – zejména holé stěny a tvrdé podlahy odrážejí zvukové vlny a způsobují ozvěnu, naopak měkké materiály, jako jsou koberce, závěsy a čalouněný nábytek, absorbují zvukové vlny a zlepšují akustiku. Důležité je také provést kalibraci zvuku, a to buď automatickou, pokud je k dispozici, případně je nutné upravit hlasitost jednotlivých reproduktorů pro vyvážený zvuk.

Řešení problémů s audio systémy

Někdy se může stát, že z instalovaných reproduktorů nevychází zvuk, nebo se zvuk zpožďuje. Příčinou toho, že audio systém nevydává zvuk, může být špatný výběr zdroje, odpojený nebo vadný kabel – proto vždy zkontrolujte zapojení, správnost výběru reproduktoru/zdroje a nepoškozenost kabelů. Pokud se zvuk zpožďuje, nemusí být synchronizován obraz se zvukem, dostatečné připojení Wi-Fi či Bluetooth – zkontrolujte připojení a příp. nastavte televizor dle návodu (funkce zpožďování obrazu).

Někdy může být problémem i kvalita zvuku při DVB-T2, kdy na vině bývají nekvalitní antény, set-top-boxy či televizory. V takovém případě je vhodné poradit se s odborníkem a zvážit výměnu přijímače.

Doporučení na závěr

Připojení externího zvukového systému je skvělým řešením, pokud si chcete dopřát dokonalý požitek ze sledování televize. Existují však i výrobci televizorů, kteří se snaží vylepšovat zvuk již na svých reproduktorech a využívají technologie poskytující dokonalý zvuk, jako jsou televizory s technologií QLED vybavené prostorovým audio systémem

Výběr reproduktorů k TV proto zvažte s ohledem na vaši TV, zvukové preference a velikost vaší místnosti. Nezapomeňte však, že není vhodné používat současně reproduktory televizoru i externí reproduktory, jelikož to může vést k problémům se synchronizací zvuku a snížit celkovou kvalitu zvuku. Vždy tedy volte jen jeden výstupní zdroj.