Jak osázet zahradu? Tipy a inspirace

Člověk má největší radost z toho, co si sám vytvoří. Pokud přemýšlíte, jak osázet zahradu rostlinami, ale nemáte jasnou představu, přečtěte si tento článek. S dostatečnou dávkou inspirace to zvládne každý.

V potaz je nutné brát styl zahrady, podmínky jednotlivých stanovišť (slunce/stín, mokrá/suchá půda, kyselá/zásaditá půda), barvu a velikost květin a celkové rozvržení zahrady. Začneme od úplného začátku – představme si, že budujeme zcela novou zahradu (což je možná reálná situace některých z vás).


Rozvržení zahrady

V prvé řadě si ujasníme, co chceme na zahradě mít: stromy (ovocné, jehličnaté?), keře, květiny, plodiny, vodotrysk, posezení, gril, bazén…
Až podle umístění stromů, atd. se rozhodujeme pro konkrétní vegetaci a její uskupení podle barev, velikosti apod.

Zahrada poměnky
Fotka od Mammiya

Výšková patra zahrady

Zahrada se dělí podle výškových pater od nejvyššího po nejnižší:

  1. Stromy – základem sázení jsou stromy, které jsou na zahradě pak dominantní po celý rok (obzvlášť neopadavé jehličnany jsou důležité, protože jsou krásné i přes zimu).  
  2. Vyšší keře – na druhé příčce jsou vyšší keře. Stejně jako nižší keře mohou být jehličnaté, listnaté, kvetoucí, nebo nekvetoucí.
  3. Nižší keře
  4. Rostliny (a půdopokryvné dřeviny, jako např. skalník vodorovný)

Perspektiva

Do přední části zahrady se hodí umístit rostliny, které voní nebo mají zajímavý květ a listy. Člověku budou tak nejblíž a může je plně vnímat. Naopak do zadní části zahrady by měly přijít stromy, keře nebo vysoké, výrazné rostliny, které jsou dobře vidět i při pohledu z dálky.


TIP: Pravidelné sekání trávy podporuje kulturní porost a omezuje růst plevele.

Podmínky stanovišť

  • Světlo/stín
  • Mokrá půda/suchá půda
  • Výživná půda/půda bez živin (obecná poučka: “čím černější a sypčejší, tím více živin”)
  • Větrné/chráněné stanoviště
  • Kyselá/zásaditá půda
  • Množství vápníku v půdě

Až si uděláte přehled o podmínkách na jednotlivých stanovištích (je možné, že pokud máte menší zahradu, podmínky budou pro všechny stanoviště stejné, maximálně se budou lišit jen ve světle/stínu), pořídíte podle nich rostliny.

Krásně rozkvetlá zahrada na jaře je jako ráj.

Zahrada kvetoucí po celý rok

Zahrada by měla být koncipovaná tak, aby v každém ročním období kvetla některá její část a působila tak živě po celý rok. Během roku se měni barvy i textury listů, květů i plodů. Samozřejmě neexistuje rostlina, která by kvetla po celý rok, ale existují rostliny s velkými a  zajímavými listy, které zdobí zahradu během léta i zimy (například bohyška, která má tisíce kultivarů).

Květiny pro každé roční období

PŘEDJAŘÍČemeřice, sněženky, narcisy, tulipány, hyacinty, talovín, ladoňky, modřence.
JAROKoniklece, tařice, tařičky, lomikameny, huseníky, kobercové floxy, kamzičníky, petrklíče, hvozdíky, kakosty, rozrazily, mateřídoušky.
Keře kvetoucí na jařeJasmín, zlatý déšť, magnólie, vilín. 
LÉTOOstrožky, třapatkovky, kopretiny, krásnoočky, kokardy, řebříčky, čechravy, zvonky, turany, zápleváky, denivky, levandule, plamenky, šanty, šalvěje.
Keře kvetoucí v létěIbišek, hortenzlím, křivouš, kalina, mochna křovitá, tavolník japonský, třezalka, ořechokřídlec.
PODZIMAstry, rohoblizně, zlatobýly, japonské sasanky, rozchodníky.
ZIMAOzdobnice čínské, prosa, vousatce.

TIP: Nesázejte rostliny příliš na husto, mohou si pak vzájemně brát slunce.

Barvy

Většinou není nutné vysazovat příliš mnoho druhů rostlin, spíš jde o to vytvořit smysluplnou a ucelenou kompozici. Záleží sice na požadovaném efektu, ale obecně by zahrada neměla působit nepřehledně a chaoticky ani naopak nudně, jednotvárně až strnule. Ze dřevin může být zajímavé vybrat ty, které mají nápadně zbarvené listy (kupříkladu červený dřišťál thunbergův, nachová ruj vlasatá, zlatý javor dlanitolistý, ale třeba i stříbrná jedle).

Inspirace

Pohádkový les na mokré půdě

Jestli máte na zahradě kout, ve kterém se drží vlhkost nebo dokonce jezírko, můžete jeho okolí osázet vlhkomilnými rostlinami, vzít mechem porostlý pařez, udělat malou ozdobnou skalku a dohromady tak vytvořit pohádkové zákoutí.

Vlhkomilné rostliny: okrasné trávy, kapradiny, kosatec, ladoňka a ladonička, tužebník jilmový, kapsovec americký, sítina sivá a puškvorec, čemeřice, střevíčník.

Osobitá skalka

Pokud plánujete skalku, nebojte se kreativně použít staré cihly nebo tvárnice (ty mohou sloužit jako květináče).

Rostliny na skalku: aromatické bylinky, okrasné traviny, suchomilné trvalky, levandule, šalvěj, šanta, mateřídouška, rozchodník, lomikámen, devaterník, svatolina, šater, pryšec chvojka, úrazník, netřesk, popenec.

Kreativní truhlíky

Květiny nemusí vyrůstat jen ze záhonů a truhlíků. Máte stará kolečka, trychtýře, hrnce, kotlíky, palety, sudy nebo šuplíkovou skříň? Stejně tak lze vyhloubit díru do pařezu nebo ležícího kmene a zasadit rostliny do nich. Dokonce i na sošce se dá najít místo, ve kterém se uchytí malá rostlinka.

Zasadit okrasné květiny do rezavého kýblu nebo posadit na židli. Proč ne?

Tip: 7 pilířů bezúdržbové zahrady najdete zde

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Jak sušit bylinky - Naturhelp.cz
  2. Práce na zahradě v únoru - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.