Jak doma rychle uklidit

Úklid obvykle není činnost, kterou bychom si zrovna užívali. Ale uklidit rychle a efektivně je vidina, která nám ji usnadní a zpříjemní. Máme pro vás zcela přesný návod, jak si úklid co nejvíce zjednodušit a zkrátit čas na nutné minimum.

Domácnost chceme uklidit sice rychle, ale pořádně. Neexistuje žádná vyložená zkratka, která by odvedla práci za nás, ale díky promyšlené strategii úklidu v každé místnosti strávíme o několik minut méně a nenadřeme se tolik. Ve výsledku máme práci znatelně rychleji za sebou a necítíme takovou únavu.


Náš návod je kompletní se vším všudy, ale to neznamená, že je každý týden potřeba leštit nábytek. Je ale dobré vědět, kam tuto činnost do úklidu zařadit.

Základní strategie úklidu

  • Jedno pravidlo všichni známe: uklízet odshora dolů. Napřed vytřít prach na horních policích a skříních, pomalu postupovat dolů, vyluxovat a vytřít.
  • Úklid začíná v koupelně a pak postupuje po jednotlivých pokojích. Jako poslední přijdou na řadu chodby a předsíň.
  • Postupuje se popořadě od jedné věci k druhé, žádná se nevynechá. Například při utírání prachu se nepřeskakuje od poličky na jedné stěně k druhé na protější stěně. Bere se postupně to, co je vedle sebe.

Rychlý úklid před nečekanou návštěvou

Jiná strategie postupu platí při nečekané návštěvě, která má za půl hodiny dorazit. V tomto případě předsíň děláme jako první a pak jdeme trasou, kterou půjde návštěva. To znamená chodba do obýváku nebo společenské místnosti, trasa na toaletu a možná i do kuchyně – musíte předpokládat, kam návštěva zavítá nebo kam ji vezmete. Jelikož nemáte dost času, musíte poklízet hlavně tak, aby to vypadalo poklizeně. Zaměřte se na věci viditelné na první pohled a na ty, které lze velice snadno a rychle uklidit.

Obecné tipy pro snadnější úklid

Úklid si můžeme usnadnit ještě dřív, než k němu vůbec dojde. A to následovně:


  • Nehromadit zbytečné věci – všichni dostáváme dárky a kupujeme věci, které je nám pak líto vyhodit. A tak nám zůstanou doma na věčnost. Měli bychom je poslat dál nebo vyhodit. Budeme mít pocit, že se zbavujeme nejen zbytečných věcí, ale i staré a nepotřebné části naší vlastní osobnosti.
  • Třídit věci podle kategorie – elektronika, dokumenty nebo málo potřebné věci – to jsou návrhy kategorií, podle kterých můžeme předměty třídit do jednotlivých šuplíků, skříní, polic, atd. Nemusí se přece všude válet.
  • Nalepit štítky – mít nalepený štítek na šuplíku (nebo uvnitř něj) nás upozorňuje na to, co do něj doopravdy patří. Motivuje nás tedy k tomu, pořádek dodržovat.
  • Poklízet špínu hned, jak vznikne – když při obědě ukápne šťáva a zem, hned ji setřít. Když spadnou drobky buchty, hned je zamést.
  • Mít uzavřené skříně – působí jednotně a tedy uklizeně, navíc se do nich nepráší.
  • Mějste všechny důležité dokumenty a doklady (od rodných listů až po cestovní pas) uložené na jednom místě. Až to budete jednou hledat, půjdete na jistotu.
  • Zapojit do úklidu celou domácnost – partnera nebo partnerku a děti. Určitě zvládnou něco, co vám ušetří práci. Všichni by také mohli mít vlastní činnosti, které mají průběžně na starosti, není potřeba rozdělovat úkoly každý týden znovu a znovu…
  • Mohlo by vás také zajímat: Srovnání nejlepších robotických vysavačů na trhu.

Pro další a detailnější tipy se můžete podívat na video od Nicole a Lucie:

Úklid jednotlivých místností popořadě

Koupelna a záchod

Potřebujete: Čisticí prostředek v rozprašovači, mokrý hadr z mikrovlákna.

  1. Nejprve čisticím prostředkem postříkejte všechny plochy, které budete drhnout: obklady, umyvadlo, vanu, vodní baterie, zrcadlo, záchod a jeho okolí. 
  2. Mezitím, co prostředek působí a odvádí za vás tu nejtěžší práci, posypejte vnitřek záchodové mísy jedlou sodou, vydrhněte štětkou a spláchněte.
  3. Setřete mycí prostředek. Začněte nejčistšími plochami, pokračujte vanou, umyvadlem a záchodem.
  4. Vyčistěte vypínače a setřete podlahu mopem.

Kuchyň

Potřebujete: houbičku, čisticí prostředky na kuchyni a sporák, hadr z mikrovlákna, předmět s ostrou hranou na seškrabavání zatuhlých nečistot (stará kreditní karta, špachtle).

  1. Napřed naneste čistící prostředek na viditelné zaschlé skvrny na lince, obkladech, sporáku, digestoři, uvnitř mikrovlnky, atd., a nechte působit.
  2. Vzápětí se dejte do špinavého nádobí. Buď jej dejte do myčky, nebo ho umyjte ručně. Ukliďte věci na lince.
  3. Houbičkou nebo špachtlí odstraňte velké skvrny a následně přetřete všechny plochy: obklady, sporák, digestoř, dřez, kávovar, mikrovlnku, linku, vypínače…
  4. Vyluxujte a vytřete podlahu.
  5. Vyneste koš.

Tip: Smíchejte vodu s octem a nechte ji 30 sekund ohřívat v mikrovlnce. Připečené jídlo a skvrny by se měly uvolnit.

Obývací pokoj

Potřebujete: prachovka, hadřík z mikrovlákna, čistící prostředky na nábytek/sklo.

  1. V obýváku začneme úklidem věcí. Všechno srovnáme a dáme na své místo.
  2. Následuje stírání prachu prachovkou na poličkách a skříních. Začněte v jednom rohu místnosti a postupujte po směru hodinových ručiček. Každé místo stačí přejet jen jednou – to je výhoda používání prachovky. Hadříkem se silnější vrstva prachu rozmaže a musí se stírat na vícekrát. Poté oprašte lampy, zrcadla, obrazy a jiné dekorace (a nejlépe i žaluzie).
  3. Jestli máte psa, přejeďte válečkem sedačky, pohovku, polštáře, atd.
  4. Vyleštěte čisticím prostředkem skleněné plochy a pokud je třeba, přejeďte čističem i nábytek.
  5. Vyčistěte vypínače 
  6. Vyluxujte a vytřete podlahu.

Ložnice/dětský pokoj

Potřebujete: prachovku, hadřík z mikrovlákna, čistící prostředky na nábytek/sklo

  1. Převlečte postel a ustelte ji.
  2. Ukliďte všechny věci na své místo.
  3. V jednom rohu pokoje začněte stírat prach prachovkou a pokračujte po směru hodinových ručiček.
  4. Vyleštěte čisticím prostředkem skleněné plochy a pokud je třeba, přejeďte čističem i nábytek.
  5. Vyčistěte vypínače 
  6. Vyluxujte a vytřete.

Předsíň/chodba

Potřebujete: prachovku, hadřík z mikrovlákna, prostředek na sklo.

  1. Srovnejte boty a pověšené oblečení. Všechno, co se momentálně nepoužívá, dejte do skříní, aby na chodbě zůstalo co nejméně věcí.
  2. Setřete prach ze skříní a polic. I zde postupujte po směru hodinových ručiček.
  3. Vyleštěte čisticím prostředkem skleněné plochy a pokud je třeba, přejeďte čističem i nábytek.
  4. Vyčistěte vypínače 
  5. Vyklepejte rohožku, vyluxujte a vytřete podlahu.

A jako poslední bod bychom mohli uvést: vyvětrat, abyste doma měli čerstvý vzduch. Tím pádem máte uklizeno i vyměněný vzduch v místnostech – vaše domácnost už nemůže být dokonalejší.

Nakonec přidáváme inspiraci od Martiny na rychlý 10 minutový úklid pro každý den, se kterým můžete zrovna začít 🙂