Obsah článku
Jak si užít bezstarostné intimní radovánky? Pomocí antikoncepce – jednoho z nejlepších vynálezů moderní doby. Přečtěte si vše o metodách, kterými se můžete ochránit před neplánovaným početím.
Zatímco naši předci plodili potomstvo jako na běžícím páse, my si můžeme dopřávat neomezenou rozkoš bez trvalých následků. Moderní svět nabízí různé typy antikoncepce. Podle obsahu hormonů rozdělujeme antikoncepci na hormonální a nehormonální.
Řešení existuje i pro situace, kdy na ochranu zapomenete. Jedná se o postkoitální antikoncepci (tzv. záchrannou pilulku “po”). V případě, kdy jste přesvědčeni o tom, že už nikdy nebudete chtít děti, můžete zvolit definitivní variantu – sterilizaci. Každá z metod má své klady a zápory, které je nutné individuálně zvážit. Pojďme si teď podrobněji představit jednotlivé metody zabraňující neplánovanému početí.
Nehormonální metody
Nehormonální antikoncepce nenarušuje přirozené pochody v ženském těle a k plodnosti je “přátelská” – když budete chtít dítě, stačí ji nepoužít. Patří sem bariérové metody – kondomy pro muže i ženy a pesary, dále nehormonální tělíska, spermicidy, přerušovaná soulož a metoda sledování plodných dnů.
Nitroděložní tělísko bez hormonu – dlouhodobý způsob ochrany
Nitroděložní tělísko je malý předmět, který vám do dělohy zavede gynekolog. Před těhotenstvím chrání zhruba pět let. Funguje na principu uvolňování iontů – ty zabíjí spermie, které po výstřiku proniknou dovnitř.
Díky malým rozměrům je tělísko vhodné pro ženy, které doposud nerodily nebo mají malou dělohu. Nehormonální tělíska nenarušují menstruaci, nemění hladinu hormonů a nezpůsobují problémy s budoucí plodností. Mohou ale zapříčinit pánevní záněty a silnější bolest během menstruace.
Pětiletá ochrana před početím vás vyjde zhruba na 1500-5000 korun.
Metoda plodných dnů – jen pokud nevylučujete možnost otěhotnět
Žena je plodná jen malou část svého menstruačního cyklu (zhruba 2 až 3 dny během ovulace). Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní by tedy neměl vést k oplodnění. Metoda plodných dnů tyto dny pomáhá určit pomocí několika způsobů.
Hormonální antikoncepce
Metody hormonální antikoncepce dokáží téměř 100% ochránit před neplánovaným otěhotněním. Předepisují se i v mnoha jiných případech – pilulky dokáží úspěšně léčit poruchy menstruačního cyklu a mírní příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady).
Největšími riziky spojenými s hormonálními metodami jsou tromboembolické komplikace, změny či úplná ztráta libida, nechutenství, zvýšené riziko vaginálních mykóz, bolesti hlavy, deprese, napětí v prsou a špinění.
Dále čtěte: Co očekávat v menopauze?