Obsah článku
Funkční a pěkná koupelna v malém prostoru může být oříšek. Člověk se podřizuje omezeným rozměrům, do kterých se musí vejít vše nutné – a není toho málo. Možností je ale víc, než by se mohlo zdát. Jak si zařídit malou koupelnu?
Rozměry koupelny
Jelikož při rozmisťování vybavení půjde o centimetry až milimetry, přesně si změřte rozměry koupelny: šířku, hloubku, výšku a rozměry dveří a oken. Klidně si udělejte na čtverečkovaný papír nákres se zapsanými rozměry, do kterého budete zakreslovat konkrétní výbavu.
Možnosti vybavení koupelny
Sprchový kout
Sprchový kout zabírá pouze kout místnosti, ale jeho dveře mohou překážet – záleží na provedení. Mohou být posuvné, otevírací, sklápěcí nebo také žádné. Nejběžnější jsou posuvné dveře, ale většinou nejsou designově působivé. Otevírací jsou elegantní, ale zabírají prostor. Dnešním trendem jsou sklápěcí dveře, které řeší oba problémy. Bývají ladné a při otevření se složí tak, že zůstanou v prostoru sprchového koutu. Sprchový kout bez dveří působí velice luxusně, ale vyžaduje více místa. A když už sprchu, tak určitě prosklenou – ta udělá malé koupelně nejlepší službu.
Tip: Jak na sprchový kout bez vaničky?
Pokud chcete sprchu s větším komfortem nebo dokonce wellness prvky, můžete se obhlédnout po sprchových boxech. Kromě sprchy vám poskytnou i dešťovou stropní sprchu, rádio, osvětlení, případně i parní saunu.
Vana
Do malé koupelny se nabízí spíš sprchový kout, než-li vana. Pokud se ale bez vany neobejdete, nabízí se řešení pomocí asymetrické vany, která je na jednom konci širší a na druhém užší. Je v ní stále dost místa, ale zároveň zbyde prostor pro umístění umyvadla u užšího konce vany. Výjimkou už dnes není ani vana zcela samostatně umístěná např. v ložnici.
Kombinace vany a sprchového koutu pomocí zástěny
Nejelegantnějším řešením je asymetrická vana se zástěnou. To znamená, že vana je zčásti krytá (obvykle skleněnou) zástěnou, takže se v ní můžete ve stoje sprchovat, aniž byste zamokřili koupelnu.
Zástěny lze dokoupit zvlášť k již pořízené vaně.
Umyvadlo
Samostatné umyvadlo bývá příliš objemné. Řešení jsou tři:
- Koupelnová skříňka s již zabudovaným umyvadlem, díky které získáte umyvadlo i úložné prostory pod ním, takže žádné místo nezůstane nevyužité.
- Volně stojící umyvadlo na skříňce – téhož efektu lze dosáhnout s umístěním volně stojícího umyvadla (někdy též umývátka) na skříňku, kterou možná už vlastníte. Kolem umyvadla zbyde i prostor pro další věci.
- Volně stojící umyvadlo na desce. Místo skříňky použijete pod umyvadlo desku a pod ní se dá umístit koš s prádlem nebo něco jiného, co by se nemuselo vejít do poliček skříňky.
Pračka
Mnoho bytů s malou koupelnou má dnes pračku v kuchyni nebo jiné místnosti v domácnosti. Navíc je možné zakoupit různé modely zmenšených typů pračky. Například úzká pračka (označována taky jako “slim”) vám získá až 20 cm navíc a díky bočnímu plnění umožní umístit skříň hned nad ni.
Úložné prostory
Nedostatek úložných prostor je problémem každé místnosti v domě, ne jen koupelny. Ale v malé koupelně toto představuje obzvlášť náročný úkol. Jak již bylo řečeno, můžete umístit policovou skříň nad pračku a pod umyvadlo. Nad zrcadlo se dá umístit police, stejně jako nad dveře nebo nad vanu. Pokud si vanu odepřete, zbyde vám vedle sprchy místo na skříň. Ale možná to dělat nemusíte – mezi vanou a jejím obložením je spousta místa, do kterého se vejdou například čistící prostředky. Stačí se při instalaci vany domluvit a nechat si udělat dvířka ve stěně vanového obložení, za kterými se budou schovávat tajné zásoby.
Spojení WC a koupelny
Vzhledem ke komfortu je lepší mít WC a koupelnu oddělenou. V každé místnosti pak může být jeden člověk, aniž by si navzájem překáželi. Ale přemístit toaletu do koupelny a tu předělat na šatník nebo spíž vám získá cenný prostor navíc. Anebo, pokud v koupelně máte toaletu a nemáte tam dost místa, můžete zkusit opačný scénář: uvolnit v koupelně místo tím, že ze spíže uděláme záchod. Takové řešení už vyžaduje ovšem složitější stavební úpravy kvůli přivedení vody a odvedení odpadu z WC.
Jak opticky zvětšit prostor
Pokud nám to nedovolují stavební možnosti bytu či domu, fyzicky koupelnu nezvětšíme. Ale lze změnit to, jak se člověk v místnosti cítí. Pomocí následujících pravidel můžeme opticky zvětšit koupelnu :
- Použití více zrcadel – jedno budete mít v koupelně nad umyvadlem, co takto umístit na stěnu ještě jedno?
- Velkoformátové obklady bez vzorů navozují dojem většího prostoru, například čtverec 60×60. Obdélníkové obklady jako 30×90 zvětší prostor směrem, kterým ukazují jeho dlouhé linie. Například obklady, který bude mít na výšku 90 cm a na šířku 30 cm bude zvětšovat prostor směrem do výšky.
- Světlé barvy navozují dojem prostoru a vzdušnosti, zatímco tmavé prostor zmenšují. Bílá, krémová, světle zelená nebo jemně žlutá působí v koupelně příjemně.
Zdroje:
https://www.siko.cz/mala-koupelna/c/CKON005-mala https://www.koupelnovevybaveni.cz/clanky/rady-a-tipy-pro-malou-koupelnu https://www.ravak.cz/cz/reseni-mensich-koupelen
https://www.mbkeramika.cz/