Obsah článku
Ačkoliv krtek sám není škodlivý, na zahradě se nám většinou moc nezamlouvá. Nikdo nechce překračovat a dívat se na krtince. Je však chráněný zákonem, a proto bychom jej měli pouze přemístit nebo vypudit. Nikoliv zlikvidovat. Jaké jsou osvědčené metody, jak se zbavit krtka na zahradě?
Krtek obecný (lat. talpa europaea) je asi 12 cm dlouhý hmyzožravec ze třídy savců, který většinu života tráví několik desítek centimetrů pod zemí. Je pokrytý hnědou až černou srstí, má špičatý růžový čumák a velké drápy, kterými hloubí podzemní nory, ve kterých přebývá a loví. Má velice špatný zrak, ale o to lepší sluch a čich, kterými se řídí. Váží 80-120 gramů a denně sní potravu minimálně o polovině své hmotnosti. Žere larvy, brouky, žáby, myši, ještěrky, žížaly nebo slimáky. Samice mívají na jaře 3-8 mláďat. Vyskytuje se do výšky 500 m n.m. na loukách, polích, zahradách i v parcích. Má rád vlhkou a kyprou půdu s bohatou potravou.
TIP: Potřebujete se zbavit hrabošů nebo hryzců? Dobrá zpráva je, že tyto metody platí i na ně. Na závěr si ohledně nich uvedeme i pár bonusových rad.
Jak krtek škodí
Pravda je, že krtek v podstatě neškodí. Je naopak přínosem pro půdní ekosystém zahrady i váš záhonek, jelikož žere škodlivý hmyz. Půda z krtinců je navíc dobře zkypřená a hodí se na sadbu. Jediný problém mohou být jeho podzemní chodby, které se mohou propadnout a nebo odříznout kořínky rostlin od živin. Také se do nich mohou nastěhovat hraboši nebo hryzci, kteří skutečně škodí. Hlavní důvod, proč se chceme krtka zbavit, jsou jeho krtince – opticky narušují ladný trávník a zavazí při sekání.
Prevence
Výskytu krtka může alespoň částečně zabránit správná prevence, kterou představuje:
- Pravidelné sečení trávy po celé ploše pozemku, i u plotů. Krtek má rád neudržovaný terén a vadí mu hluk sekačky.
- Odklízení spadlých ovocných plodů. Zbytečně krtka lákají. Nezapomeňte, že se řídí čichem.
- Recyklace kompostu. Kompost na jaře nebo na podzim zaryjeme do půdy, dáme kolem kmenů stromů, apod. Nenecháváme jej neudržovaný.
- Aktivní využití zahrady. Děti, zvířata, křik – to vše nemá krtek rád.
- Predátoři. Kočka a pes jsou přirozenými predátory krtka. Jejich přítomnost na pozemku (pach, chlupy) krtka odstraší.
- Použití pachových vypuzovačů, které se nanesou na trávník (více o nich dále).
Jak se zbavit krtka?
Když vás ráno překvapí krtinec na zahradě, kromě rozhořčení se nezapomeňte i poplácat po zádech, protože výskyt krtků je důkazem toho, že půda na vašem pozemku je kvalitní. Dobře o ni pečujete, má dostatečnou zálivku a bují v ní život, který krtka přilákal. Špatná zpráva je, že i když se vám podaří nezvaného návštěvníka vyhnat, je jen otázkou času, než takovýto pozemek přiláká dalšího.
Proberme si tedy metody, jak krtka vyhnat. Některé budou zabírat méně a některé více – je nutné je postupně zkoušet a otestovat si je. Veškerou práci okolo krtka (umísťování pastí, apod.), provádějte v rukavicích. Krtek má extrémně citlivý čich a bude mít tendenci se vyhýbat lidskému pachu, a tudíž jej nebudete moct chytit.
Krtek je chráněný zákonem!Jak již bylo řečeno v úvodu, krtek je chráněný zákonem č. 246/1992 Sb. České národní rady na ochranu zvířat proti týrání. V případě jeho zabití vám hrozí pokuta od veterinární správy až do 50 tisíc korun. Vyhnout se smrtelnému zákroku byste se měli i vzhledem k jeho obecné užitečnosti. |
“Ruční” odchyt
Nejprimitivnější způsob je na krtka si počíhat, chytit jej a odnést pryč. Jak? Krtek si udržuje své teritorium a opravuje zničené krtince. Pokud máte čas a trpělivost, můžete mu je pošlapat a čekat, až vyleze, aby si je opravil (nemělo by to trvat dlouho). Nejaktivnější je v ranních a dopoledních hodinách. Naberte ho rýčem, vložte do kýblu a odvezte co nejdál, aby se už nemohl vrátit (což pravděpodobně chce).
Umístění pastí
Pasti na krtka jsou velmi účinné. Samozřejmě krtka nesmíme zabít, takže koupíme past, která jej chytí živého. Konkrétně se jedná o dutý válec, který se zasune do jeho nory a slouží jako známá past s dvířkami, které se zavřou, jakmile do ní vleze. Past je ale nutné alespoň jednou denně kontrolovat, aby v ní krtek netrpěl příliš dlouho a nedošlo k týrání zvířat.
Nasazení predátorů
Jak již bylo zmíněné, kočka a pes jsou přirozenými predátory. Pokud žádné nemáte, ale krtka ano, tak po jejich pořízení už ho mít nebudete.
Naftalín a benzín
Osvědčená je i jednoduchá metoda, kdy se namočí hadr benzínem nebo naftalínem (lze koupit v drogerii) a umístí do nory. Krtci tento pach opravdu nesnáší a přesunou se jinam. Kvůli benzínu nebo naftalínu v půdě se nejedná o nejekologičtější metodu, ale pořád to není katastrofální a zabírá to.
Komerční pachové vypouzovače
Pachové odpuzovače, které jsou k dostání v obchodech, buď ve formě tekutiny nebo práškového hnojiva aplikujeme na trávník. Jejich pach krtka po nějaké době vyžene (ne ihned). Doporučují se hlavně jako prevence.
Přírodní pachy
I některé přírodní vůně krtka mají odpuzovat. Účinnost je jistě menší než např. u naftalínu, ale pokud vám jde především o ekologii a nenásilné vypuzení krtka, můžete vyzkoušet do nory vložit tyto byliny: afrikán, řebčík královský, laskavec, česnek pryšec křižmolistý (ten je jedovatý). Někomu fungují kočičí nebo psí chlupy a lidské vlasy. Dále krtek nemá rád citronovu kůru, listy ořešáků a tvarůžky. Největší úspěch ze těchto možností budete mít nejspíš s chlupy psů a koček, protože krtek v nich cítí predátora a odstěhuje se.
Zvukové plašení
Jistě jste na zahrádkách už viděli točící se větrníky nebo PET lahve na tyčích, které způsobují hluk, když fouká vítr. Ten krtka plaší. Stejně tak se prodávají elektronické, vibrační nebo solární plašiče. Všechny tyto možnosti mají ale jednu nevýhodu: krtkům je sice hluk nepříjemný, ale časem si na něj přivykne. A je jedno, o jak sofistikované zařízení se jedná. A i když ho na čas vypudíte, nejspíš se vrátí. A to nemluvíme o ceně některých těchto plašičů.
Pokud se chcete tímto způsobem zbavit hrabošů nebo hryzců, kupujte zařízení speciálně zaměřené na ně (to platí obzvlášť u hryzců, které je nejtěžší vypudit).
Dýmovnice a petardy
Pověstná účinná metoda, jak vyhnat krtka, je dýmovnicí. Dřív se ucpaly všechny nory kromě jedné, do které se strčila dýmovnice, která krtka otrávila nebo udusila. Dnes je již tato metoda nezákonná, protože krtek pojde, ale i tak můžete dýmovnice použít k tomu, abyste ho pouze vyhnali z děr. Stejně tak lze použít zapálenou petardu, sirný knot nebo kouř z motorové pily. Při těchto způsobech si dávejte pozor na přílišné sucho, aby nevznikl požár. A samozřejmě platí: na vlastní nebezpečí.
Vyplavit krtka vodou?
Hodně lidí napadne vyplavit krtka vodou, ale to nemusí účinkovat. Půda vodu absorbuje, záleží tedy na rychlosti absorpce vůči rychlosti čerpání vody do systému tunelů. Ten se musí vyplavit kompletně, protože nevíte, kde a v jaké hloubce se krtek nachází. Tato metoda by se ale s ohledem na zákon o ochraně také neměla provádět.
Hraboši a hryzci na zahradě
Dobrá zpráva je, že hraboši a hryzci, narozdíl od krtka, nejsou chránění. Můžete tedy v nejhorším případě přistoupit k likvidaci (zvlášť hrabošů vám nemusí být příliš líto vzhledem k k jejich častému přemnožení, navíc jsou oba druhy škodlivé). Můžete zkusit použít pasti na myši a krysy nebo vyrobit past ze seříznuté PET lahve a zakopat ji do země hrdlem vzhůru, aby si oběť spletla její hrdlo s norou a spadla do ní.
Před použitím jedu se hlavně zamyslete, jestli ho nemůže omylem pozřít váš pes nebo kočka. Než dojde k likvidaci či vyhnání nepřátel ze zahrady, můžete před nimi stromy ochránit pletivem nebo drátěnou krabicí.
Zdroje:
https://www.ddd-stolfa.cz/hubeni-krtku.php
1 Trackback / Pingback
Komentáře nejsou povoleny.