5 tipů, jak vyčistit pračku

Po každém praní se v pračce usazují nečistoty a vodní kámen. Mezi největší znečišťovatele pracího bubnu patří textilie obsahující chloupek, jako je například warmkeeper.  Důsledkem jsou plísně, bakterie a nepříjemný zápach. Pravidelné a správné čištění je také základem dlouhé a dobré funkčnosti spotřebiče, proto jsme pro vás připravili několik základních tipů, aby byla vaše pračka stále jako nová. 

Buben pračky
Fotka od Damian Sochacki

Často se stává, že i když použijete kvalitní prací prostředky a voňavou aviváž, vaše prádlo po vytažení není takové jako dřív. Nehledejte vinu v pracím prášku, nejčastěji se totiž jedná právě o zanedbanou údržbu pračky. V té se postupem času usazuje mnoho nečistot, vlasů a mastnoty, které se ve vlhkém prostředí daří jako nikde jinde. Stejně jako nevoní buben spotřebiče, nebude vonět ani vyprané prádlo. 


Při čištění buďte důkladní

Při čištění pračky mějte na paměti, že nejvíce bakterií se ukrývá na místech, které nejsou na první pohled vidět. Alespoň jednou za měsíc byste proto měli důkladně pročistit veškerá těsnění a gumy u dvířek. V záhybech těsnění se totiž nejčastěji usazují zbytky pracího prášku a aviváží. Stejně tak propláchněte dávkovač prášku a prostor pod ním, ale nezapomínejte ani na filtr pračky. 

Filtr pračky se nejčastěji nachází ve spodní části za dvířky a kompletní postup vyjmutí vždy naleznete v manuálu spotřebiče. Filtr slouží k zachytávání všech hrubých nečistot a je doporučeno jeho čištění alespoň 2x ročně. Pokud se nečistotami zanese, hrozí až poškození spotřebiče. 

Pro správný chod pračky je důležitá především pravidelnost čištění a důraz na detail. Vytvořte si systém úklidu, podle kterého budete postupovat od těsnění dveří pračky, zásobník prášku a aviváže, až po samotný filtr. Postup opakujte alespoň jednou za dva měsíce. 


Jaké čistící prostředky použít?

Při čištění pračky máte na výběr z několika variant komerčních čistících prostředků, ale i překvapivě účinných čističů, které má doma každý a které znaly už naše babičky. Je jen na vás, pro co se rozhodnete. 

  • Čistící tablety zbaví pračku nečistot a vodního kamene v bubnu. Vkládají se do prázdného bubnu pračky se zapnutým programem nad 60 °C. 
  • Tekuté čistící prostředky se většinou ředí vodou dle návodu a jejich užití je prakticky stejné jako u tablet. Narozdíl od nich se však dají použít i jako čistící prostředek pro těsnění a zásobníky. 
  • Čištění pračky octem je lidovou variantou, která ovšem poskytne stejnou službu jako speciální přípravky. Ocet stačí mírně naředit vodou a použít úplně stejně jako saponát. 
  • Čištění pračky sodou je účinnou variantou, jak se zbavit usazeného vodního kamene. Šálek sody stačí vložit do dávkovače prášku a zapnout nejdelší prací cyklus. 
  • Čištění pračky kyselinou citronovou je účinným a levným řešením. Kyselina podobně jako ocet velmi dobře rozpouští nečistoty, takže stačí přímo do bubnu pračky nasypat jeden hrnek a zapnout ji na nejvyšší teplotu. Kyselina už udělá všechnu potřebnou práci za vás.