Nejčastější brouci v bytě

Našli jste u vás doma nezvaného hosta? Je zcela běžné, že se sem tam v bytě nějaký ten brouček objeví. Je však velmi důležité včas zasáhnout vhodnými prostředky, abyste zabránili jeho množení a páchání škod. Na jaký hmyz nebo brouka můžete narazit a jak se jich nejlépe zbavit?

Dopady přítomnosti brouků v domácnosti

Nejde pouze o nepříjemný pocit, který ve vás brouci pod vaší postelí či v kuchyňské skříňce vyvolávají, ale také o další problémy, které mohou zapříčinit. Spousta z nich napadá jídlo a kontaminuje ho nejen svým trusem, ale také svlečenou kůží.


Brouci v bytě hledají ideální podmínky pro nakladení vajíček, ze kterých se poté vyvinou larvy. Právě těm se nejlépe daří v potravinách, díky nimž mají dostatečný přísun živin. Vaše zdraví tak mohou ohrozit právě po pozření, jelikož jsou přenašeči mnohých patogenů – například žloutenky, dětské obrny, břišního tyfu a dalších. Nejde samozřejmě pouze o potraviny.

Někteří brouci si v bytě pochutnají také na dřevěném nábytku či textiliích. Jejich přítomnost není radno podceňovat a při zjištění, že vám v domě někdo přebývá, ihned zasáhnout.

Oblíbená místa, kde se nějaký brouk v domácnosti vyskytuje

Už nevíte, kam dřív skočit a stále se ne a ne zbavit čtyřnohých přistěhovalců? Chyba nemusí být na vaší straně. Brouky si můžete jednoduše donést z obchodu.


Brouci v kuchyni dokážou pěkně potrápit

Nejčastěji se v domácnosti setkáte s potravinovým hmyzem, kteří z počátku svou přítomnost nemusí dát vůbec najevo. Stačí si je jednoduše donést spolu s pytlíkem mouky z obchodu. Po nějakém čase se larvy vylíhnou a začnou hledat další zdroj potravy, například těstoviny, luštěniny, rýži atd. Chcete se tomu vyhnout? Po nákupu potravin přesypejte mouku do uzavíratelné nádoby a po pár dnech zkontrolujte, zda se v mouce neobjevili broučci. Nezapomeňte se pořádně podívat také na ostatní potraviny, které jsou doslova rájem pro množení se potravinových brouků. 

Všem známá octomilka dokáže obyvatele domu také pěkně potrápit. Většinou si ji donesete na ovoci a zelenině. Její přítomnost však poznáte až ve chvíli, kdy vám jich budou kolem hlavy lítat desítky. Rády obývají také odpadkové koše, které jsou pro ně rájem plným potravy.

skladování mouky

Brouci v ložnici – krvežízniví příživníci

Že to zní děsivě? Ano, také je. Přítomnost štěnic v ložnici poznáte tak, že na prostěradle najdete krvavé skvrny. A to proto, že tento druh se živí převážně vaší krví, anebo suchými zbytky kůže. Přes den je jen tak nenajdete. Jejich čas nastává v noci – čekají v blízkosti vaší postele, až bude klid a tma, aby se mohli nepozorovaně dostat až k vám a „nakrmit se“. Raději si přečtěte, jak se zbavit štěnic.

Lezoucí brouci 

V koupelně či na toaletě se velmi často objevují tzv. rybenky, které poznáte podle toho, že jsou velmi hbité a mají šedé zbarvení. Jedná se o neškodného brouka, který se ovšem dokáže velmi rychle rozmnožovat.

Dalším lezoucím hmyzem, který u vás doma můžete najít, jsou mravenci. Ti si dovnitř chodí v teplých měsících shánět potravu. Proto jsou pro ně ideálním místem kuchyně či spíže a okolí košů. Stačí nechat otevřené okno a za chvíli můžete zpozorovat prvního návštěvníka. Poradíme vám, jak na mravence, aby se k vám už nevrátili. 

Létající hmyz 

Nacházíte ve svém oblečení malé dírky? Na vině jsou nejspíš šatní moli. Pochytáním létajících molů máte vyhráno jen z části. Pokud totiž stihli do oblečení naklást vajíčka, za chvíli se vylíhnou další a vy se ocitnete v nekonečném kruhu.

Problémem jsou totiž hlavně larvy, které požírají vaše oblečení a dělají si z něj kuklu, aby se mohla v bezpečí vylíhnout. Skvělou prevencí, která vám pomůže v boji se šatními moly, je aromatická levandule

levandulový pytlík do skříně

Dřevokazný hmyz

Kapitolou samou o sobě je dřevokazný hmyz, který si pochutnává (jak už sám název napovídá) na dřevěných trámech, nábytku či podlahách. Nejčastěji se jejich přítomnost projevuje malými chodbičkami či dírkami v materiálu. Běžně se vyskytuje například tesařík nebo červotoč. Jejich likvidace je velmi zdlouhavá, a ne vždy úspěšná. Kousání červotoče může být v tichém domě i slyšet.

V první řadě je třeba nezanedbat prevenci a všechny trámy, latě a vůbec dřevo dobře naimpregnovat právě proti napadení. Pokud je dům starší, lze provést i injektáž přípravku do dřevěných konstrukcí, ale někdy už může být konstrukce tak poničená, že bude potřeba spíše kompletní výměna.

Výše jsme vám sepsali jen výčet těch nejčastějších brouků, které můžete ve svém domově objevit. Pokud zaznamenáte jejich přítomnost, je na místě je nejdříve identifikovat a ihned zahájit jejich likvidaci.