Obsah článku
Asi jste už slovo mušelín slyšeli a tušíte, že je to tkanina, ale víte jaká přesně? Tak se pojďme mušelínu věnovat trochu podrobněji.
Co je to mušelín
Mušelín je velmi jemně tkaná lehoučká látka, která je úžasně prodyšná, ale zároveň se dobře udržuje. Vyrábí se z přírodních kroucených vláken a cirkulaci vzduchu zajišťují mezery mezi jednotlivými vlákny. Podle použitých vláken se rozlišuje druh mušelínu.
Jak vypadá látka mušelín
Společným znakem všech mušelínových tkanin je lehkost, ale na rozdíl od jiných lehkých látek mušelín není průhledný. Krásně dýchá, je příjemný na dotek, ale zároveň je pevný a pružný. Bavlněný mušelín také skvěle saje tekutiny a výborně se udržuje. Časté praní ho nepoškozuje, ale ještě více zjemňuje. Mušelín má na první pohled zřetelnou texturu díky volné vazbě.
Historie a původ mušelínu
Pokud jde o historii mušelínu, jednotlivé zdroje se poněkud liší. S oděvy vyrobenými z mušelínu se údajně obchodovalo už v období antiky, ale podle jiné teorie vznikl ve středověku na území dnešní Bangladéše. O mušelínu každopádně psal už ve 13. století cestovatel Marco Polo, který se s ním setkal v iráckém Mosulu. V Evropě se ale objevil poprvé až v 17. století.
Druhy mušelínu
V současnosti se mušelínové látky nejčastěji vyrábějí ze 100% bavlněné příze, ale dříve se vyráběl i z jiných materiálů.
Bavlněný mušelín
Může být vyroben buď z čisté bavlny (klasický mušelín), nebo z organické bavlny s certifikátem GOTS (organický mušelín). Bavlněný mušelín se v současnosti používá hlavně pro oblečení a další produkty pro děti, ale také na příjemné mušelínové ložní povlečení.
Elastický mušelín
Vyrábí se z přírodní bavlněné příze s příměsí elastického vlákna spandexu, takže výsledná tkanina je výborně prodyšná a k tomu také dostatečně pružná.
Hedvábný mušelín
Lehounký jemný mušelín lze vyrobit také z přírodního hedvábí. Šily se z něj společenské šaty a blůzy.
Vlněný mušelín
Vyrábí se z vlněné česané příze a šily se z něj šaty a dámské halenky. Ty nejjemnější varianty se někdy označují jako kašmírový mušelín.
Bambusový mušelín
Vyrábí se z bavlny kombinované s umělým hedvábím z bambusových vláken.
Mušelín v současnosti
Se stále častějšími vlnami veder hledají výrobci oblečení nové nebo staronové materiály, které jsou lehké a prodyšné. Proto v poslední době popularita bavlněného mušelínu neustále roste, a to jak u dětského oblečení, látkových plenek a dalších výrobků pro nejmenší, ale také jako materiálu na oblečení pro dospělé a bytový textil. Co může být lepší do horkých ulic než lehounké a prodyšné mušelínové šaty? Mají krepovou povrchovou úpravu, a tak je ani nemusíte žehlit.
Můžete si také pořídit mušelínové ložní povlečení, mušelínové deky, ale také mušelínové záclony, utěrky a další textil. V koupelně vám může viset mušelínový ručník, nebo župan z tohoto lehkého materiálu. Zejména u povlečení je mušelín skvělou volbou, protože se může opakovaně prát a nijak mu to neublíží.
Dětské výrobky z mušelínu
Proč je mušelín skvělý i na výrobky pro nejmenší miminka? Důvodem je jeho lehkost, prodyšnost a savost. Vyrábí se v řadě barev i vzorů, takže si můžete vybrat podle svého vkusu. Hodí se tak skvěle na látkové plenky a když ji použijete jako lehkou přikrývku v horkých dnech, nebude vadit, ani když ji miminko vezme do pusinky.
Mušelínové pleny se ale mohou využívat i jinak, například jako příjemné prostěradlo do dětské postýlky a také jako clona na kočárek proti slunci či jako ochrana před hmyzem. Kromě plenek se z mušelínu vyrábí také zavinovačky, které jsou pevné, takže miminko zafixují, ale ne příliš, takže ho zavinovačka nebude nijak škrtit či jeho pokožku dusit. Z mušelínu se ale šije i dětské oblečení.
Jak udržovat výrobky z mušelínu
I když jsou mušelínové tkaniny velmi odolné, je vhodné je prát ve studené vodě nebo maximálně na 40 °C. Mohou se žehlit, ale jen na nízkou teplotu. Naopak není vhodné je sušit v sušičce a při jejich praní se ani nesmí používat bělící prostředky. A vhodné je dodržovat i ostatní základní pravidla pro praní povlečení.