Obsah článku
Usínat doma s pohledem na hvězdy je bezpochyby velmi romantické, ale abyste na ně pořád dobře viděli, věnujte jednou za čas pozornost pravidelné údržbě oken ve střeše.
Každý, kdo bydlí v podkroví, se jistě potýkal s otázkou, jak umýt střešní okna, a to hlavně zvenčí. Pro některé je to takřka adrenalinový zážitek. Ne všichni máme odvahu vyklonit se půlkou trupu ven a shlížet na chodník, na kterém bychom určitě skončit nechtěli. Nicméně není to tak složité a nebezpečné, jak se může zdát. Výrobci na to samozřejmě myslí, a proto svá střešní okna vybavují různými pojistkami a závlačkami, aby byla údržba co nejjednodušší a nejbezpečnější. Buďte pozorní, někdy bývá jištění, co drží střešní okna ve správné poloze, nenápadné, tak je třeba trochu hledat. Přeci jen se jedná o práci ve výškách, proto pokud si nebudete jisti bezpečností, nechte se někým jistit. Informace o bezpečnostních prvcích naleznete u svého výrobce střešních oken.
Mytí střešních oken – správná poloha
Mycí polohu mají všechna okna – bez toho to nejde.
Kyvná střešní okna
Tato okna se otevírají pomocí kyvného pohybu kolem své středové osy. Mycí polohy dosáhneme jednoduchým protočením okna kolem jeho osy tak, že se vnější plocha ocitne přímo čelem k nám.
Výsuvně kyvná okna
Systém otvírání těchto oken je zabudován v jejich horní čtvrtině, avšak princip otevírání je stejný jako u kyvných střešních oken. Tato okna taktéž mají svou mycí polohu – okno prostě opět protočíme směrem k sobě. Aby se nám okna neprotáčela zpět, jsou vybavena zabezpečením.
Výklopná/kyvná okna
Jedná se o kombinaci, kdy se skleněná část vyklopí ven. Osa pro otáčení je opět v horní části okna. Mycí polohy docílíme tím, že skleněnou plochu z rámu tzv. vycvakneme a natočíme ji opět čelem k sobě.
S mytím začněte u rámů
Mytí střešních oken je úplně stejné jako mytí těch fasádových. Vždy začínejte u rámu. K práci není třeba víc než kyblík s teplou vodou a nějakým běžně dostupným saponátem. Mnohdy postačí i obyčejný Jar. K otírání je dobré použít pouze měkký hadřík.
Vyhněte se všemu, co by mohlo rámy i skla jakýmkoli způsobem poničit, tzn. nepoužívejte čisticí písky, ředidla ani odlakovače a zapomeňte na nástroje s ostrými hranami (nože, kovové špachtle, cokoli s ocelovými vlákny nebo drsným povrchem). Jestliže je to skutečně nutné, skvělým pomocníkem jsou dřevěné nebo měkčí plastové špachtličky; drobné spárky vyčistíte i vatovým tamponkem (například tyčinkami do uší).
Tip: Práci si usnadníte i s pomocí obyčejného vysavače, který rám zbaví všech hrubších nečistot (prach, mrtvý hmyz) a vy je tak během mytí nebudete složitě vyšťourávat hadříkem.
Skla až jako druhé v pořadí
Pakliže máte čisté rámy, nezapomeňte vyměnit vodu. Nyní následuje mytí skel. I v tomto případě si vystačíme s teplou vodou a měkkým hadříkem. Jar ovšem může zanechat nevzhledné šmouhy, takže na skla je dobré použít přípravky k tomu určené – výběr je pestrý. Dbejte však na to, aby saponát neobsahoval silikony, čpavek či alkohol. K setření vody jsou vhodné okenní stěrky nebo přímo vysavače na okna; ty odsají všechnu zbylou vodu i drobné kapičky, díky tomu již dále není třeba skla leštit.
Tip: Nemáte vysavač na okna, ale toužíte po stejném lesku? I naše babičky věděly, jak si s tím poradit – nejlepším způsobem je doleštit již umytá skla suchým hadříkem, který nepouští drobná vlákna, nebo obyčejnými novinami.
Nezapomeňte na údržbu
Správná a pravidelná péče vašim oknům prodlouží jejich životnost. Zatímco mytí oken většinou tradičně spadá do období před velkými svátky, významnými oslavami atp. Údržba oken by měla proběhnout minimálně dvakrát do roka, nejlépe rovnou při čištění.
- Věnujte pozornost drenážním kanálkům na odvod vody, ta se vám v rámech pak nebude hromadit.
- Zkontrolujte těsnění, které v průběhu času přichází o svou pružnost a někdy jsou na něm patrné deformace. Ztvrdlá, nepřiléhající a jinak poškozená těsnění vyměňte.
- Jednou za rok promažte všechny kovové části, jež vidíte po otevření okna. Vhodné jsou oleje na šicí stroje nebo vazelína. Nepoužívejte pryskyřice ani přípravky obsahující různé kyseliny.
- Všimněte si, jak je na tom upevnění v pantech, různé šroubky, kliky či vnější oplechování střešních oken. Povolené šroubky dotáhněte, ostatní závady svěřte do rukou specializovaných pracovníků.
- U dřevěných oken zkontrolujte, v jakém stavu je nátěr a lak.
Objevili jste plíseň?
Není žádným tajemstvím, že se v období topné sezony okna ráda rosí. Zkondenzovaná voda je do určité míry spíše „otravným problémem“, protože byste ji měli pravidelně stírat. Mnohem závažnější je však skutečnost, že ruku v ruce s nadmírou vlhkosti jde i vznik plísní. A ty představují riziko nejen pro naše zdraví, nýbrž i pro rám samotných oken – poškozují těsnění a u některých oken také nátěr rámu. Plísně obvykle vznikají v rozích ostění či okolo parapetu.
Pokud už plíseň objevíte, nejúčinnější bývá hloubkový boj. To znamená, že nestačí pouhé setření. Nebude trvat dlouho a najdete ji znova. Nejlepší je vytáhnout do války s přípravky obsahujícími chlornan sodný, ale speciálních dezinfekčních prostředků je celá řada. Pokud máte raději ekologičtější variantu, můžete vyzkoušet vodu smíchanou s octem (poté hadr nezapomeňte vyhodit).
Jak na plíseň a vlhkost
- Důležité je pravidelně větrat, minimálně 3x denně.
- Vyvětrejte často, ale zato krátce. Optimálně 6–10 minut.
- Máte vlhkoměr? Sledujte na něm vlhkost – je vhodné, aby nepřesáhla 60 %.
- Objevíte-li plíseň, odstraňte ji hned a na nic nečekejte. Trápí-li vás plíseň v neúnosné míře, zavolejte raději odborníkům.
A jak si to ještě usnadnit?
O vysavačích na okna jsme se již zmínili. Kromě nich je však na trhu i spousta různých okenních stěrek a mopů s teleskopickou tyčí. Tito pomocníci vám s mytím střešních oken opravdu pomohou. Někdy je ovšem třeba použít i nižší či vyšší schůdky a jindy… Existují okna, k nimž je opravdu nesnadný přístup, například kvůli jejich vysokému umístění. Může se stát, že v takovýchto ztížených podmínkách bude nutná i větší oprava, či dokonce výměna. V tomto případě se do toho raději nepouštějte sami. K dispozici jsou služby zkušených firem, které mají pro všechny tyto práce patřičné profesionální vybavení i školené zaměstnance.
Teď už se mytí střešních oken nemusíte obávat. Viděli jste, že nejde o nic složitého a že se jejich údržba od normálních oken zase tak moc neliší.