Obsah článku
Naše tělo není stavěné na lenošení, bez pohybu se neobejde. Naši předci se neustále hýbali, neznali bolesti hlavy, zad ani kloubů. Celkově byli zdravější, netrpěli na alergie, silná byla i jejich imunita. Podílel se na tom právě i dostatečný pohyb. Že byste i cvičili, ale nemáte kde? Zařiďte si koutek na cvičení doma!
Posilovna není pro každého
Každý z nás je jedinečný, zatímco někdo rád vyráží každý den do společnosti, jiný ji nevyhledává a dává přednost samotě. Stejně tomu je i s pohybem. Zatímco někdo si klidně půjde zacvičit do posilovny a nevadí mu, když na něj ostatní koukají, jak se potí, jiný by se přitom hanbou propadl.
Domácí posilovna jako řešení
Tak rádi byste se protáhli a udělali něco pro svoje zdraví, do posilovny vás ale nikdo nedostane? Je pro vás veřejné fitness tabu? Pokud máte doma kousek volného prostoru, může být řešením domácí posilovna nebo aspoň cvičební koutek.
Cvičení doma přináší celou řadu benefitů, navíc si možná i zacvičíte delší dobu než ve fitku. Ušetří čas, který byste strávili cestou do fitka, nebudete muset platit ani vstup nebo permanentku, takže přinese i finanční úsporu.
Víte, že pro domácí posilovny se v posledních měsících nadchli i někteří z těch, kteří byli ještě docela nedávno pravidelnými návštěvníky fitness center? Nahrály tomu i události posledních let a pandemie, která ovlivňovala naše životy.
Jak si zařídit domácí posilovnu?
Základem je dostatek volného prostoru. Popřemýšlejte, co všechno by vám v domácí posilovně nemělo chybět a snažte se najít místo, kde si ji zařídíte. Nemusí nutně jít o nějakou velkou místnost, postačí i 10 m2. Sice možná budete muset hledat kompromisy a vzdát se některé z pomůcek, i něco je ale lepší než nic.
Začněte pěkně od podlahy
Domácí posilovnu si sice můžete zařídit na většině podlah, které doma běžně máte, musíte ale počítat s tím, že podlahu mohou poškodit. Některé stroje jsou poměrně hlučné a těžké, je lepší, když podlahu z PVC, laminátu, dřeva nebo linolea budete chránit speciální podložkou, která tlumí i nárazy.
Domácí tělocvičnu rozdělte na jednotlivé zóny
Kdo už aspoň jednou navštívil fitko, nebo do něj aspoň nahlédnul, ten ví, že je rozdělené do několika zón. Všechny tři využijete a v ideálním případě byste je měli mít i doma.
Zóna na strečink, která by na podlaze měla mít odpružený povrch a je určená pro rozcvičení a protažení.
Aerobní zóna, ve které mají své místo trenažéry, rotopedy, běžecké pásy apod.
Posilovací zóna, díky které můžeme nabrat svalovou hmotu a udržovat si i svoji vysněnou tělesnou hmotnost. Chybět by v ní neměly činky, různé lavice nebo posilovací věže.
Jaké stroje a cvičební pomůcky se vám mohou hodit?
Aby cvičení mělo ten správný efekt a přinášelo vám radost, měli byste si do domácí posilovny pořídit takové cvičební pomůcky, se kterými vás cvičení bude bavit. Co si můžete pořídit?
- Základem domácí posilovny by měla být hrazda, která je důležitá pro rozvoj zádového svalstva a procvičíte na ní i břicho a bicepsy.
- Činky jsou důležité pro budování svalové hmoty a místo na ně se najde i v menším bytě.
- Pro zlepšení kardiovaskulárního cvičení je fajn kettlebell, litinová koule s madlem, která může být různě těžká.
- Neobejdete se bez podložky na cvičení, kterou využijete při protahování i cvičení břicha.
- K aktivaci svalů, které mají tendenci ochabovat, se hodí elastické lano pro SM systém.
- Expanzní guma, která je skladná, multifunkční a cvičit s ní můžete kdykoli a kdekoli.
- Gymnastický míč, aby vás nebolela záda.
- Posilovací kroužek pro zvýšení svalové síly rukou.
- OMS ball k automasáži bederní páteře, hluboko uložených tkání a oblasti mezi lopatkami.
- Masážní míček „ježek“ pro relaxaci svalů a stimulaci kožních nervových zakončení.
- Švihadlo na rozehřátí před tréninkem a kardio cvičení.
- Úchopy na kliky
- Posilovací kolečko k posílení břišních svalů.
- Foam roller k uvolnění svalového napětí, zlepšení prokrvení, masáži a stabilizaci páteře.
- Boxovací pytel, u kterého se zapotíte, vybijete zlost nebo si zpestříte trénink.