Obsah článku
Čím dál tím více lidí trpí nejrůznějšími zdravotními problémy, za které může dlouhé sezení u počítače. Ať už používáme počítač k práci, nebo u něj trávíme volný čas, je třeba dávat pozor na to, abychom si nezničili zdraví. Jaké problémy nám tedy hrozí, a lze se jim vyhnout?
Pozor na syndrom kancelářského oka
Pravděpodobně nejčastější zdravotní problém, který nás může postihnout, je syndrom kancelářského oka. Ten se projevuje zejména pálením či svěděním očí, běžné je i zarudnutí či pocit, že máme v oku cizí těleso. Syndrom kancelářského oka je způsoben především dlouhým a upřeným pohledem do monitoru. Kvůli němu méně mrkáme, a naše oči se tak vysušují.
Problémem je, že si syndrom kancelářského oka mnoho lidí ani nespojí s používáním počítače. Přitom není zase tak těžké se mu vyhnout. Stačí si během práce na počítači dávat pravidelné pauzy, a zhruba na 5 minut se dívat především do dálky. Pokud na pauzy zapomeneme, mohou příznaky přetrvávat i několik týdnů. Potíže mohou zmírnit umělé slzy nebo kapky do očí, které oči zvlhčí a příznaky kancelářského oka postupně zmizí.
Syndrom karpálního tunelu se netýká pouze hráčů
Syndrom karpálního tunelu si v posledních letech získal pozornost především jako problém profesionálních hráčů počítačových her. Pravdou ovšem je, že může potkat každého, kdo delší dobu pracuje s počítačem.
Jako karpální tunel označujeme místo na zápěstí, kudy prochází šlachy a nerv zodpovědný za ohýbání zápěstí a pohybu prstů. Pokud často používáme myš, může dojít k zúžení karpálního tunelu, což vede k nepříjemným příznakům syndromu karpálního tunelu. Patří mezi ně zejména:
- Brnění ruky či prstů
- Ochablost prstů a stisku ruky
- Silná bolest zápěstí a prstů
Pokud je syndrom karpálního tunelu zachycen včas, je možné se s ním vypořádat konzervativní léčbou v podobě utišujících léků, které zmírní otok a zúžení tak zmizí. Pokud ovšem k této léčbě v raném stádiu nedojde, je nutná operace. Do jisté míry mohou pomoci speciální ergonomické pomůcky k myši a klávesnici.
Správné sezení u PC a bolesti zad
Velmi časté jsou také bolesti různých částí zad, které jsou způsobeny špatným stylem sezení u počítače. Pokud bolesti zad neřešíme, mohou se rozvinout i v nepříjemné migrény a podobné neduhy. Při sezení u počítače se tak doporučuje dodržovat tato pravidla:
- Záda i krk je třeba pevně podpořit. Na to je nejlepší kancelářská židle s opěrkou krku.
- Monitor by měl být umístěn ve vzdálenosti 40 až 70 centimetrů od očí.
- Vrchní část desky je třeba mít ve výšce loktů, nejlépe toho lze dosáhnout úpravou výšky židle.
- Při používání myši a klávesnice bychom se neměli předklánět. Je třeba je umístit do stejné výšky a do takové vzdálenosti, abychom nebyli nuceni se při práci hrbit.