Obsah článku
Fyzická aktivita neprospívá jen tělu, ale i duši. S dostatkem pohybu se budete cítit lépe a vaše mysl bude svěží. Proč na naši psychiku pozitivně působí právě pohyb? Naše myšlení a emoce jsou s pohybem neoddělitelně spjaty. Pohyb snižuje stres, zlepšuje náladu a posiluje mozek. Správně zvolený a dobře prováděný pohyb může výrazně zkvalitnit spánek. Můžeme jím uspokojivě kompenzovat sedavý způsob života, který mnoho lidí vede. Do dobré kondice se dostane nejen tělo, ale i vaše hlava.
S pohybem nemá stres šanci
Zažíváte často pocity napětí, hněv, zmatek, míváte deprese? Zde může pomoci i krátká pohybová aktivita. Někdy stačí jen krátká intenzivní procházka. Napětí se sníží a zvýší se množství energie. Pokud se potřebujete zbavit stavů úzkosti, nepřehánějte to s intenzitou pohybu, stačí pouze středně náročné aktivity. Věnujte se pohybu pravidelně, vaše schopnost vyrovnat se se stresem se zlepší. Díky pohybu se při stresu vylučuje pouze menší množství stresových hormonů. Zařaďte do svého denního programu pravidelné procházky, pomohou nejen vašemu tělu, ale uzdraví i vaši duši. Pravidelný sport snižuje výskyt negativních pocitů, jako je beznaděj, osamělost či úzkost. Zlepšuje náladu, zvyšuje elán a sebevědomí, pocity pohody a posiluje tvůrčí schopnosti.
Pohyb posiluje mozek a zlepšuje paměť
Fyzická aktivita zkvalitňuje průtok krve mozkem, má vliv na stavbu mozku a ovlivňuje neurotransmitery. Zvyšuje se aerobní kapacita a zlepšují se duševní schopnosti a řídící funkce. Budete lépe plánovat, třídit informace i koordinovat různé činnosti. Při pravidelných aktivitách dojde v mozku k chemickým změnám, které zlepší schopnost učení a také paměťové schopnosti. To je velmi důležité jak u dětí, tak u starších lidí. Aktivita musí být samozřejmě přiměřená věku. Pohyb navyšuje výdej energie a bojuje tak proti nadváze. Ta totiž často souvisí s negativními emocemi a jejich tzv. zajídáním.
Zlepšení problémů se spánkem
Díky dostatku pohybu se zlepšuje celková kvalita spánku, čímž se i život stává kvalitnějším. Dobrý spánek je také obranou před depresemi. Přiměřená fyzická aktivita dokáže léčit nespavost, doporučuje se i při chronické únavě. Navíc zlepšuje náladu. Pohyb lze provozovat i v pozdějších hodinách, aniž by byl spánek narušen, musí však jít jen o mírnou intenzitu. Přínos pohybu ke zlepšení spánku často oceňují starší lidé. Přitom jde o jednoduchý a nenáročný způsob, jak dosáhnout vyšší kvality a nerušeného spánku.
Vyberte si takovou aktivitu, kterou máte rádi
Zvažujete se některé fyzické činnosti věnovat pravidelně, ale nevíte, kterou si zvolit? Vyberte si to, co vás bude dlouhodobě bavit. Vybírejte z takových aktivit, které také sníží stres. Turistika, rychlejší chůze, jízda na kole, plavání, lyžování, trampolína, jóga nebo různé domácí práce či činnosti spojené s údržbou domu mohou být vhodnou volbou právě pro vás.
Pohyb ovlivňuje vaše emoce, máte-li špatnou náladu nebo se necítíte dobře po psychické stránce, zkuste se pohybovat – velmi rychle ucítíte změnu. Mnozí lidé volí jako vhodnou aktivitu běh. Na ten je však potřeba důkladné přípravy. Jak začít běhat? Určitě postupně a zvolna, nejdříve začnete s rychlou chůzí. Když vás běh nadchne, zamyslete se nad vhodným oblečením – začněte u funkčního prádla.
Nezapomínejte na odpočinek
Nedílnou součástí dobrého psychického stavu je dostatek odpočinku. Protože mnoho lidí na tuto skutečnost nedbá, je nutné odpočinek naplánovat. I mysl musí zastavit a relaxovat. Mozek stále pracuje, ale kvůli absenci odpočinku se mozek nemůže dále rozvíjet a růst. Není čas přemýšlet, neustále se třídí i neužitečné věci a zbytečné informace. Velmi uklidňující a energii dobíjející jsou například procházky v přírodě. Naučte se dělit svůj čas mezi práci, zábavu a odpočinek a efektivně využívat volný čas. Zdravý životní styl vyžaduje samozřejmě i dostatek spánku. Ten by měl probíhat především v nočních hodinách a měl by být tak hluboký, aby mohly proběhnout procesy zapamatování a aby bylo podpořeno učení. Kvalitní spánek a pohyb znamenají zdraví, dobré myšlení i náladu.