Obsah článku
Romantické bydlení pod hvězdami s netradičními architektonickými prvky a dechberoucím výhledem do okolí. Anebo spíše rozpálená výheň s nebezpečnými šikminami na každém kroku? Podkrovní prostory mají úžasný potenciál. Více než u jiných druhů bydlení však platí, že je třeba věnovat značnou pozornost vhodnému uspořádání a zařízení.
Šikminy jako specifikum podkrovního bydlení
Nejvýraznějším prvkem podkroví jsou bezesporu šikminy neboli zkosené stropy. Ty dodávají prostoru jedinečnou atmosféru, avšak na druhou stranu jsou i zdrojem mnoha úskalí.
V případě výstavby podkrovního bytu, stejně jako u přestavby stávající půdy na obytný prostor, je totiž třeba pamatovat na dodržování aktuálních předpisů.
- V obytných místnostech podkroví u novostaveb musí být dodržena tzv. světlá výška minimálně 2,6 m, zatímco u rekonstrukcí je to 2,3 m.
- Pokud jsou v obytné místnosti šikminy, pak musí být předepsaná světlá výška alespoň nad polovinou podlahové plochy.
- Ty části podkroví, kde je světlá výška menší, lze využít například jako skladovací prostory.
- U dřevěných trámů je třeba dodržet podchodnou výšku alespoň 2,1 m.
- Minimální sklon střechy je 35 stupňů.
V neposlední řadě musí platným normám vyhovovat také schodiště, tepelná izolace a protipožární ochrana.
Světlá výška je vertikální vzdálenost mezi nejvyšším bodem dolního okraje (podlahy) a nejnižším bodem horního okraje (stropu) vymezeného prostoru, v tomto případě tedy podkrovní místnosti. U šikmých stropů je tento údaj měřený k nejvyššímu bodu zešikmení.
Využijte výhody podkroví na maximum
Podkrovní byt se může proměnit v kouzelné a nanejvýš útulné bydlení. Ovšem pouze tehdy, pokud jsou použity vhodné konstrukční prvky, je kladen důraz na promyšlenou dispozici a v neposlední řadě i vysoký komfort obývajících.
Není třeba se bát střešních oken
Dostatek střešních oken vnitřní prostory dokonale prosvětlí. Podkrovní byty jsou nezřídka poměrně malé, což lze do značné míry vykompenzovat právě slunečním světlem. Není navíc pochyb o tom, že přirozené světlo působí blahodárně na psychiku člověka.
Nechte vyniknout půvab podkroví
Pro podkroví jsou typické nejenom šikmé stropy, ale také dřevěné konstrukční prvky v podobě dřevěných trámů. Byla by veliká škoda je všechny obložit sádrokartonem. Přiznané trámy podkrovní atypický byt originálně oživí.
Užijte si ničím nerušené soukromí
Bydlení v podkrovním bytě pod střechou obvykle zaručuje dostatek soukromí. Jedinými sousedy jsou často totiž ti, kteří bydlí o podlaží níže. A většinou není do podkroví vidět dokonce ani z protějších domů.
Velké množství dispozičních řešení
Přítomnost již zmíněných dřevěných konstrukčních prvků otevírá dveře množství originálních dispozičních řešení. U podkrovního bytu je obvykle snadné rozdělit prostor na jednotlivé místnosti, a to bez nutnosti větších stavebních zásahů.
Výhledy, které se nikdy neomrzí
Podkrovní byt je situovaný vůbec nejvýše a není neobvyklé, že převyšuje i okolní domy. Výhledy do okolní krajiny bývají proto vskutku působivé. A možnost pozorovat noční hvězdnou oblohu snad ani není třeba zmiňovat…
Ideální řešení pro zimomřivé
Pokud nemáte rádi zimu, pak vězte, že i během chladnější části roku se v podkroví kumuluje dostatek tepla. To s sebou nese rovněž další výhodu v podobě příjemné úspory za vytápění.
Podkrovní byt má i nepříjemná úskalí
Podkrovní bydlení je bezesporu specifické, kdy kromě mnoha zajímavých výhod může přinášet také různé nepříjemnosti. Nutno ovšem podotknout, že většina z nich má možná řešení.
Připravte se na hluk při dešti
Konejšivý zvuk dopadajících kapek na střešní okno se může rázem proměnit v pořádný hukot. Hluk při větším dešti může být dokonce natolik intenzivní, že mnozí lidé při něj ani nedokážou usnout nebo je budí ze spánku. Pomůže kvalitní protihluková izolace.
Vybavení podkroví provětrá peněženku
Účelné vybavení podkrovního bytu je finančně náročnější. Zešikmené plochy totiž neumožňují pořízení běžného sektorové nábytku, obvykle je tudíž třeba nechat si ho vyrobit na míru od šikovného truhláře, což je pochopitelně nákladnější.
V létě pocítíte sílu slunečních paprsků
Příjemné teplo přes zimní období se může v létě proměnit v pekelnou výheň. Byt pod střechou je vystaven náporu slunečních paprsků a není neobvyklé, že v teplejší části roku v něm může být teplo až úmorné. I zde pomůže kvalitní izolace – vyhněte se však klasickým řešením, pokud potřebujete odrazit teplo zvenku, bude vhodnější například izolace z konopných desek a příjemnější klima dodají i hliněné desky či hliněná omítka.
Vyšší nároky na kvalitu konstrukce
Byt v podkroví je více vystavený vnějším klimatickým vlivům. Aby nedocházelo například k nežádoucímu zatékání během deště nebo vzniku plísní, je třeba dbát na opravdu kvalitní konstrukci a izolační prvky.
Tipy na uspořádání a vybavení podkroví
- Základem maximálního komfortu při užívání podkrovního bytu je opravdu kvalitní izolace.
- Klimatizace zajistí příjemné prostředí i během toho nejparnějšího léta.
- Nábytek na míru je sice dražší, ale umožní efektivní využití prostoru (tam, kde není dostatečná výška, lze zvolit hlubší nábytek).
- Do podkroví se vyplatí pořídit předokenní rolety, které utlumí hluk při dešti a zabrání přehřívání v letních měsících.
- Zvláště u menších podkrovních bytů se doporučuje vsadit na světlou výmalbu. Také větší kusy nábytku by měly nést světlejší odstín, prostory totiž opticky zvětší.
- Přiznané dřevěné trámy dodají podkrovnímu bytu specifickou atmosféru, není třeba je „maskovat“.